Gazdaság hvg.hu 2022. június. 13. 17:27

Külső hatások lökték a mélybe a forintot, de a shortolókat a kormány politikája is befolyásolta

Az amerikai jegybank szerepét betöltő FED napokban esedékes kamatdöntésével kapcsolatos várakozások miatt esett a lélektani határ alá hétfőn a forint, ami eleve süllyedő pályán volt az uniós támogatások visszatartása és a kormány külpolitikája miatt. A lélektani határ átlépése feltehetően a spekulánsokat is felbátorította. A trendfordulóra még várhatunk.

Minden korábbinál mélyebbre esett hétfőn a forint értéke az euróval szemben, amikor az európai valuta értéke kora délután átlépte a 400 forintos rémálomhatárt, majd később a 402 forintot is. A látványos gyengülés hátterében több folyamat is azonosítható.

A forint utóbbi időszakban tapasztalható gyengülésének fontos jellegzetessége, hogy elvált a régiótól: a magyar fizetőeszköz értéke a lengyel zlotyhoz és a cseh koronához képest is jelentősen esik – véli Török Lajos, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője. Ennek fő oka, hogy – ellentétben a két említett országgal – hozzánk nem jönnek az európai uniós pénzek, de a gyengüléshez hozzájárul a kormány által követett külpolitika is. Ezek a hosszabb távú folyamatok.

Ki a felelős azért, hogy 400 forintba kerül egy euró?

2020 elején még az is hír volt, hogy 340 forintot kértek a közös európai pénzért, mostanra a 400-as szintet is átlépte az árfolyam. Az elmúlt kicsit több, mint két évben nem egy gyors, látványos zuhanást és jó pár részleges, pár hétig vagy hónapig tartó visszaerősödést láttunk - most megnéztük, hogy ezek mennyire magyarázhatóak a Magyarországon kívüli okokkal, és mennyire az országokon belül kell keresni a választ a gyengülésre.

A lélektani határ hétfői átlépéséhez vezető jelentős gyengülés – a nyitáshoz képest két forintnál is többet esett a forint értéke – mögött már inkább a dollár erősödése áll: nem kedveznek a feltörekvő valutáknak a FED napokban esedékes kamatdöntésével kapcsolatos várakozások. Hétfőn a dollárral szemben is negatív rekordot ért el a forint: közel ötforintos esés után délután háromkor egy dollárért már több mint 386 forintot is elkértek.

A vezető elemző szerint az esés ellen a magyar jegybank sem sokat tud tenni, a régióban már így is nálunk a legmagasabb az alapkamat. Ennek előnynek kellene lennie, ami azonban nem érvényesül a többiekkel szemben. A trendet csak az fordíthatja meg, ha sikerül megállapodni az EU-val a helyreállítási alapról. Azt azonban nem tudni, hogy ez mikor és milyen körülmények között történik meg.

Brüsszel mentőövet dobna a magyar kormánynak

Nagyon szorítja az idő a magyar kormányt, ha megállapodásra akar jutni az Európai Bizottsággal a helyreállítási tervvel kapcsolatban. Minden nappal közelebb kerülünk ahhoz, hogy ennek a forrásnak a túlnyomó részét elveszítse Magyarország. Nem átmenetileg, nem későbbi időpontra kitolva, hanem végérvényesen, a törvény erejénél fogva.

Addig marad a gyengülés, ami a lélektani határ elérésével fel is gyorsulhat Török Lajos szerint, mivel ez vonzóvá teszi a spekulánsok számára, hogy a forintot shortolják. A naponkénti két forintot is meghaladó gyengülés (ez múlt pénteken és most hétfőn is megtörtént) havi szinten a 20 forintot is elérheti. Az elemző azonban hozzátette, hogy a forint képes lenne ilyen mértékben erősödni is – amennyiben bekövetkezik a fordulat –, de nagyon nem mindegy, hogy addig milyen szintre süllyed.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Iványi Blanka 2024. november. 29. 10:27

A magyarokat még mindig az alacsony fizetések aggasztják, nem az LMBTQ – elkészült Magyarország 2024-es problématérképe

A kormánypárti szavazókat a megélhetési gondok, a Tisza Párt táborát a korrupció aggasztja a legjobban az ország gondjai közül. Az akkumulátor gyárakat már égetőbb problémának látják a magyarok, mint az orosz befolyást vagy az LMBTQ ügyeket. A Policy Solutions felméréséből kiderül, mi aggasztotta leginkább a magyarokat 2024 őszén.