Gazdaság hvg.hu 2022. május. 31. 12:34

Szijjártó: Megállapodtunk Horvátországgal, vészhelyzetben az Adriáról jöhet elegendő kőolaj

A külügyminiszter szerint Horvátország jelezte, hogy készen állnak az Adria-vezeték bővítésére és a magyar igények kielégítésére.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

„Ha a kőolaj nem tud jönni keletről, akkor csak az Adria olajvezetéken tud jönni. Ehhez viszont bővítés kell. A jó hír, hogy ma megállapodtunk Horvátország energetikai miniszterével egy hosszú távú energetikai együttműködésről” – jelentette be Szijjártó Péter külügyminiszter Zágrábban.

Hétfőn késő este az Európai Tanácsban megállapodtak az uniós tagállamok vezetői az Oroszországgal szemben bevezetendő hatodik szankciós csomagról, amelynek legfontosabb eleme volt az olajembargó. A megegyezés szerint a Barátság kőolajvezetéken továbbra is érkezhet orosz olaj Magyarországra, Ursula von der Leyen pedig arról beszélt, hogy az Adria olajvezeték kapacitásának növelésével a jövőben akár ki is váltható az Oroszországból érkező nyersanyag.

Megállapodtak az uniós csúcson, kiiktatják az orosz olajimport kétharmadát

A jelenlegi helyzet alapján nagyon közel állunk ahhoz, hogy az EU egysége felbomoljon, két részre: egy 26 tagállamból álló tömbre, valamint Magyarországra. Az ok a tervezett olajembargó, amelynek a felvizezett formáját is bírálja Magyarország.

Szijjártó szerint Magyarország biztonságos kőolajellátásához az szükséges, hogy ne csak egy irányból vásárolhassunk energiahordozót. Fel kell készülnünk arra, hogy a Barátság-vezetéken a szállítás ellehetetlenülhet – tette hozzá. Hallhattunk az ukránok részéről olyan fenyegetőzéseket arra vonatkozóan, hogy a tranzitszállításokat leállítják – mondta.

A külügyminiszter szerint ahhoz, hogy Magyarország és Szlovákia kőolajellátása biztonságos legyen, az Adria-vezetéket bővíteni kell. A horvát fél kedden arról tájékoztatta Szijjártót, hogy készen állnak útvonalat biztosítani a kőolajszállítmányoknak, illetve arra is, hogy bővítsék az Adria kőolajvezeték kapacitását.

Kedd délután már a vállalataink tárgyalnak a konkrét részletekről – magyar részről a Mol – nekik kell tisztázni a kapacitáslekötés konkrét idejét, mennyiségét és a vonatkozó tarifákat – mondta. Szijjártó szerint ez egy olyan energiabiztonsági megállapodás, aminek a segítségével vészhelyzetben pótolni tudják a kőolajellátást Magyarország számára.

zöldhasú
Hirdetés