A Greenpeace aktivistái hétfőn tüntetést szerveztek a Parlament elé. Azt követelték Orbán Viktortól, hogy ne gátolja meg, hogy az Európai Unió embargót vessen ki az orosz olajra.
Olajoshordókat vitt a Kossuth Lajos térre, a Parlament elé a Greenpeace, amelynek aktivistái arra hívták fel a figyelmet: az orosz olajról való leválás nem lehet alkudozás tárgya, hiszen a fosszilis energiahordozókból finanszírozott háború miatt napról napra nő az emberáldozatok száma Ukrajnában.
Olyan embargóra van szükség, ami teljes és minden országra ugyanúgy vonatkozik– nyilatkozta Perger András a Greenpeace klíma- és energiakampány felelőse, aki szerint uniós szinten, gyors intézkedésekkel néhány hónap alatt 25-28 százalékkal lehetne csökkenteni a kőolaj-felhasználást. Például úgy, hogy betiltják a rövid távú repülőutakat, csökkentik a tömegközlekedési bérletek árát, vagy akár a cégek előnyben részesítik a home office-t. Mindezzel nagyságrendileg pont annyi olajat lehetne megspórolni, amennyit az EU Oroszországtól importál.
A Greenpeace szerint az orosz kőolajról való leválást nem csak morális, de klímavédelmi szempontból is érdemes megfontolni. A hétfői tüntetés kapcsán a szervezet azt közölte a Facebook-oldalán: „A magyar kormánynak az lenne a feladata, hogy minden eszközével ösztönözze a megújulók terjedését, és radikális energiatakarékossági intézkedéseket vezessen be.”
Orbán Viktor Brüsszelben: „A dolgok nem néznek ki jól"
Bár kaphatunk mentességet, a miniszterelnök arra kér garanciát, hogy ha a csővezetéken érkező olajjal történik valami, akkor jogunk legyen tengeren beszerezni.
Az EU-ban hetek óta zajlik a vita az Oroszországgal szembeni hatodik szankciós csomagról, amelynek része az olajembargó is. A megállapodás elsősorban Magyarország ellenállása miatt nem jött még létre.
Orbán Viktor miniszerelnök a hétfőn kezdődött brüsszeli uniós csúcson úgy fogalmazott: a dolgok nem néznek ki jól. Elismerte, hogy megkapták az utolsó szövegjavaslatot a csomagról, amelyben valóban az szerepel, hogy az embargó kiterjedne a tengeri szállításon érkező orosz olajra, a csővezetéken érkezőre azonban nem. „Ez Magyarországnak jó megoldás, nem dobják le az atombombát a magyar gazdaságra” – jelentette ki.
A Greenpeace már korábban is tiltakozott a kormány energiapolitikája ellen, pénteken a Mol százhalombattai kőolaj-finomítójánál akcióztak. Azt vetítették ki az üzemre: „Véres profit: Szégyen!” Május 20-án szintén a budapesti Képviselői Irodaházon üzenték azt: „Elég a véres olajból!”
Az orosz–ukrán háborúról szóló folyamatos tudósításunkat itt találja.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.