Gazdaság hvg.hu 2022. május. 23. 07:52

A Kásler által leváltott egykori kórház-főigazgató szerint őszre kiderülhet, marad-e elég orvos a kórházakban

Csernavölgyi István ma már a Budai Egészségközpontot vezeti.

Interjút adott a Népszavának az OTP-s Csányi Sándor érdekeltségébe tartozó Budai Egészségközpont új vezetője, a kardiológus Csernavölgyi István, akit két éve, a Covid-járvány első évében statáriális gyorsasággal menesztett Kásler Miklós akkori emberierőforrás-miniszter. Csernavölgyi ezt megelőzően a székesfehérvári Szent György Kórház főigazgatója volt:

A vizsgálat szerint nem hibázott a leváltott székesfehérvári kórház-főigazgató

Nem Csernavölgyi István, hanem más követte el a mulasztást, amelyre hivatkozva április közepén statáriális gyorsasággal menesztette a vezetőt Kásler Miklós. Sőt, a kórház lezárult belső vizsgálata szerint éppen az hibázott, akire a leváltása után átmenetileg rábízta az intézményt az erőforrásminiszter.

A beszélgetésben igen változatos témák kerültek elő, de a hangsúly természetesen az egészségügy volt – és nem csupán a magánszféra. Szóba került a koronavírus-járvány, a szabad ágykapacitás és a várólisták is. Csernavölgyi beszélt arról is, hogy a szolgálati jogviszony a járvány alatt erősen korlátozta az orvosok szabad mozgását. Azonban

május végén a felmondási tilalom véget ér, így őszre kiderülhet, hogy marad-e elég orvos az állami kórházakban.”

Megosztotta azt is, hogy a hosszútávó terveiket arra alapozzák, hogy „változik a biztosítási környezet, és mindenkinek lesz lehetősége hozzáférni a magánszolgáltatásokhoz akár kiegészítő biztosítással vagy hasonló, öngondoskodási finanszírozással hozzáférni.” A kérdésre, hogy ez azt jelenti, lesz magánbiztosítás, az orvos azt mondta:

Nem látok a jövőbe, csak arra utaltam, hogy mint minden magánszolgáltató, mi is látjuk, érezzük, hogy a váratlan betegség a családoknak milyen súlyos pénzügyi krízist okoz. A Covid-járvány ideje alatt csökkentett kapacitással működött az állami ellátás, ezért érezhetően sokan a magánszolgáltatókhoz fordultak ellátásáért. S ezt a betegek többsége zsebből fizette. Nyilvánvaló, hogy a forrásoldalt, az egészségpénztári és biztosítói környezetet meg kell teremteni a magánszolgáltatások mögé, de ehhez párbeszéd kell a biztosítók, a pénztárak, a kormányzat és a magánpiac szereplői között is.”

Szerinte a várólista „nem feltétlenül csak attól generálódik, hogy nincs kapacitás. Az elmúlt két évben az ellátóknak a Covid-betegekre kellett koncentrálniuk, át kellett alakítaniuk a struktúrát, az ágyaik egy részére még most sem vehetnek fel beteget, még mindig fönn kell tartaniuk a Covid-ellátásra”.

Csernavölgyi István azt is mondta: náluk jelenleg műtét típusonként más és más, 140 és 280 nap között változik a várólista. Ugyanakkor állította, ők már visszaálltak az eredeti működésre, de őszre újabb hullám, a pandémia megerősödése várható, ami alapvetően befolyásolhatja a várakozási időket is.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?