Gazdaság hvg.hu 2022. május. 13. 13:05

Már június 7-én benyújthatja a jövő évi költségvetést a Pénzügyminisztérium

Július közepén az Országgyűlés el is fogadhatja a jövő évi büdzsét – hasonlóan az elmúlt évek gyakorlatához. Az alapja a Brüsszelnek küldött konvergenciaprogram lesz, amellyel csak az a baj, hogy köszönőviszonyban sincs a valósággal, miközben a kormányra ráomolhat a választási osztogatás.

Június 7-én nyújthatja be az Országgyűlésnek a Pénzügyminisztérium a 2023-as költségvetés tervezetét – írja az Origo. Varga Mihály ügyvezető pénzügyminiszterre hivatkozva a kormányközeli lap arról számolt be, hogy a tervezési iratokat már kiküldték a minisztériumokhoz. Ennek alapján pedig az Országgyűlés várhatóan július közepén fogadhatja el a jövő évi büdzsét.

A 2023-as költségvetés a már Brüsszelnek benyújtott konvergenciaprogram alapján készülhet el az Origo értesülései szerint, és az ott szereplő adatok az iránymutatóak. Vagyis 2023-ban 4,1 százalékos növekedést vár a kabinet, amely 2026-ig a hiány mértékét a GDP 1 százalékára, míg az államadósságot 63,1 százalékra csökkentené.

A konvergenciaprogramról a hvg.hu azt írta, köszönőviszonyban sincs a valósággal, nincs benne megjelölve sem az euróövezeti csatlakozás céldátuma, sem a rendeleti kormányzás fenntartása, sem a forrásvesztéssel fenyegető jogállamisági vita „Brüsszellel”, sem pedig a várható költségvetési kiigazítás. A dokumentumból árad a nyugalom, és nem vesz tudomást jegybankelnök figyelmeztetéséről sem.

Köszönőviszonyban sincs a valósággal a kormány Brüsszelnek küldött konvergenciaprogramja

Szinte meg sem érzi a magyar gazdaság a környezetében halmozódó konfliktusokat - véli a kormány. Szerinte Magyarország száguld tovább az emelkedő pályán, a költségvetési hiány és az államadósság pedig kiigazítás nélkül is úgyszólván automatikusan csökken.

Matolcsy György a minap ugyanis azzal riadóztatta a kormányt, hogy „elromlott” a külső és a belső egyensúly, súlyosan deficites a költségvetés és a folyó fizetési mérleg, elszabadulóban az infláció, s emiatt kétéves stabilizációs programra, „kreatív, merész és unortodox lépésekre”, második adóreformra volna szükség.

zöldhasú
Hirdetés