Gazdaság hvg.hu 2022. május. 11. 13:50

Ki az a Nagy Márton, aki helyet kapott Orbán kormányalakító asztalánál?

A jegybankból meglepetésre távozott, meglepetésre lett Orbán gazdasági főtanácsadója, de egyáltalán nem lenne meglepő, ha mindezek után miniszteri poszt várná Nagy Mártont.

„Alakulunk” – ezzel a kommentárral tett ki egy fotót a Facebookra Orbán Viktor miniszterelnök, rajta azokkal, akikkel a kormányalakításról tárgyalt szerdán a Karmelitában. Az asztalnál kormányzati szinten teljesen új emberek is felbukkantak, mint például Nagy Márton.

Nem hivatalosan közzétették Orbán kormányának névsorát

Szijjártó Péter és Varga Mihály igazoltan volt távol.

Nagy Márton jelenleg Orbán Viktor miniszterelnök gazdasági főtanácsadója, erre a posztra 2020 közepén érkezett a jegybank alelnöki székéből. Lényegében azóta pletykálják, hogy Nagyra előbb-utóbb fontos kormányzati poszt vár – mármint hivatalos poszt, gazdasági főtanácsadóként vélhetően jelentős befolyása volt a miniszterelnökre és a kormány gazdaságpolitikájára. Az biztos, hogy nyilatkozott különféle gazdaságpolitikai kérdésekben, ami arra utal, hogy eddig is több volt egyszerű háttérembernél.

Főtanácsadói kinevezése meglepetésszerű volt, de nem annyira, mint a Magyar Nemzeti Bankból (MNB) való távozása. Nagy Márton 18 évig dolgozott a jegybankban, lényegében teljes karrierjét ott töltötte. 1999-ben végzett a Budapesti Közgazdasági Egyetemen, dolgozott az Államadósság Kezelő Központnál, majd az ING-nél vezető elemzőként. 2002-ben vezető közgazdasági szakértőként került az MNB-be.

Nagy a jegybanknál maradt, amikor 2013-ban Matolcsy György lett az elnök, sőt nemhogy maradt, 2015 őszére az alelnöki tisztségig vitte. Sokan Matolcsy jobbkezeként tekintettek rá, ráadásul olyan jobbkézként, aki a szigorú szakmaiságot képviseli az alkalmanként kevéssé földhöz ragadt víziókban gondolkozó jegybankelnök mellett. Az biztos, hogy a jegybank körüli botrányosabb ügyektől, például a „közpénzjellegét elvesztett” vagyonnal kitömött alapítványok felállításától sikerült távol tartania magát.

2020 májusában aztán a jegybank egy szűkszavú közleményben tudatta, hogy a monetáris politikáért, pénzügyi stabilitásért és hitelösztönzésért felelős alelnök lemondott tisztségéről. Ugyan a közlemény „más fontos vezetői megbízatást” említett, azonnal nem lehetett tudni, Nagy hová tarthat, sokan az MKB, a Takarékbank és a Budapest Bank egyesülésével születő új óriásbankot tippelték. Ez nem jött be, Orbán mellett kötött ki.

Mind a mai napig nem tudni, miért távozott a jegybanktól, korábbi pozíciója és a bejelentés hirtelensége mellett szinte biztosra vehető, hogy nem tervezett lépésről volt szó. Pletykák szerint megromlott a kapcsolata Matolcsy György elnökkel, ám az is lehet, hogy a jegybank (illetve Matolcsy) és a Varga Mihály vezette Pénzügyminisztérium (illetve Varga) közti konfliktusok vezettek a távozásához.

Érdekes helyzetet eredményezhet, ha Nagy Márton valamiféle gazdaságpolitikai, fejlesztési tárcát kap a kormányban. Hiszen akkor még a mostaninál is jelentősebb ráhatása lesz a kormány fiskális politikájára, miközben a monetáris politikáért a volt főnöke vezette jegybank felel. A helyzet még érdekesebb lehet, ha Nagy Márton minisztériuma mellett megmarad a Pénzügyminisztérium, és újra Varga Mihály lesz a tárcavezető. Ebben az esetben – legalább – két gazdaságpolitikai központ lesz az új kormányban.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Nagy Gábor 2025. január. 21. 17:27

II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.