Oroszország Ukrajna elleni háborúja rekordinflációt eredményezett Törökországban, ezért sem véletlen, hogy Erdogan török elnök közvetíteni próbál, hogy legyen minél előbb béke.
Márciusban 61,4 százalékos volt az infláció, februárban még „csak” 54,4 százalék. Ezek a hivatalos adatok. Ami azért fontos, mert korábban lemondott a statisztikai hivatal főnöke, mert Recep Tayyip Erdogan elnök „javított kiadásra” próbálta ösztönözni.
Az új számok katasztrofálisak a török lakosságra nézve. Elég annyit megemlíteni, hogy a tömegközlekedés a duplájára drágult Törökországban, az élelmiszerárak 70 százalékkal lettek magasabbak egyetlen év alatt.
Az ellenzék azzal vádolja Erdogant, hogy a statisztikákat meghamisítják. A kétségbeejtő számok tehát még szomorúbb valóságot rejtegetnek. A külföldi és az ellenzéki szakértők szerint a statisztikai hivatal számai több mint 50 százalékkal térnek el a valós helyzettől – számolt be a párizsi Le Figaro tudósítója.
Törökország energiaellátása Oroszországtól, élelmiszerimportja pedig Ukrajnától és Oroszországtól függ. A gabona 60 százaléka ebből a két országból érkezik, ha érkezik. Márpedig most az orosz hadihajók megakadályozzák az ukrán gabona elszállítását a Fekete tengeri kikötőkből.
Nemcsak a háború miatt nő az infláció
A török líra már évek óta gyengélkedik, ezért az import egyre többe kerül. Erdogan már több kormányzót is kirúgott a nemzeti bankból. Ők mind az alapkamat emelését javasolták a török líra árfolyamának védelmében. Csakhogy Erdogan hallani sem akar erről, mert a kamatláb emelése megölné a konjunktúrát. Amely már amúgy is gyengélkedik hiszen a koronavírus-járvány betett a törökök turizmusának is.
A török líra árfolyama tavaly 44 százalékot esett. Idén a háború miatt máris 6 százalékos a csökkenés.
Jövőre elnökválasztás lesz Törökországban, és Erdogannak valamilyen eredményt kell felmutatnia. Van miért aggódnia hiszen a legnagyobb három város: Isztambul, Ankara és Izmir már az ellenzék kezére került.
Mit tesz Erdogan? Emelte a fizetéseket a közszolgálati szektorban, és csökkentette az áfát, hogy mérsékelje az áremeléseket. Az alapvető élelmiszerek áfáját már korábban 8 százalékra csökkentette, nemrég pedig levitte 1 százalékra. Múlt héten pedig csökkentette az áfát a higiéniai termékekre és a vendéglátásban: 18-ról 8 százalékra Törökországban – írja a Le Figaro.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.