Gazdaság hvg.hu 2022. március. 28. 08:27

Pénzes oroszok tömegeit engedték be az EU-ba

Az orosz–ukrán háború kezdete után óriási kivándorlási hullám kezdődött Oroszországban.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Százezernél is több hosszú távú vízumot osztogattak uniós országok külföldieknek egy évtized alatt, a kínaiak és az oroszok voltak a fő kedvezményezettek. A programokat még Ukrajna orosz megtámadása után sem állította le mindenki – írta meg a G7.

A portál rámutatott, hogy az orosz-ukrán háború kezdete után óriási kivándorlási hullám kezdődött: a becslések szerint március közepéig 200 ezren hagyták el Oroszországot. Azóta még gyorsult is a trend: csak programozóból március 23-ig 70 ezer hagyta el az országot, áprilisig 170 ezer távozóval számol az orosz iparági szervezet. A G7 azt is írja, hogy a putyini diktatúra elől menekülő átlagpolgároknak nincsen könnyű dolga,

miközben az orosz oligarchák és családjaik közül sokan már jó ideje bebiztosították magukat ilyen helyzetekre európai állampolgársággal vagy letelepedési kötvényekkel.”

Ukrajna orosz lerohanása után Európa számos országában nagy elánnal fogtak hozzá az orosz oligarcha vagyonok zár alá vételéhez és elkobzásához. Nem lehetett azonban meglepetés, hogy tömegesen tartózkodnak kétes hátterű, akár nemzetbiztonsági kockázatot jelentő oroszok az Európa Unió országaiban. Erre ugyanis a tagországok fele kiváló lehetőséget teremtett a befektetésekért cserébe kínált vízumok és állampolgárságok rendszerével.

A lap idézi az Európai Parlament egy 2021-es tanulmányát, amely szerint egy évtized alatt 3 milliárd euró befektetésért cserébe 4 ezer orosz kapott európai uniós országokban állampolgárságot és 20 ezer letelepedési engedélyt.

Ugyanakkor a Transparency International évek óta figyelmeztetett az ilyen programok veszélyeire, az átláthatóság hiányára, de más civil szervezetek is kiemelték, hogy különösen az Egyesült Királyság aranyvízum (golden visa) rendszere nemzetbiztonsági kockázatokkal jár. Magyarországon sem volt ez másként: a korrupciógyanús letelepedési kötvényprogram keretében számos Putyinhoz szorosan kötődő szereplő kapott magyar útlevelet.

A lap szerint az egyes európai országok szabályai nagyon változatosak, de alapvetően az az elvárás, hogy vagy ingatlant kell vásárolnia a külföldi befektetőnek, vagy vállalatot kell alapítani, felvásárolni néhány százezer euró értékben. Ez pedig igazán nem is költség, hiszen később – akár jelentős haszonnal is – tovább lehet ezeket adni. Ezért cserébe azonban nem állampolgárság jár, hanem egy lakcím az országba és egy hosszú távra szóló vízum. Jellemzően 5–10 év bejelentett lakcím után viszont az állampolgárság már szinte automatikusan jár a legtöbb országban – írta a G7.

Az oroszok betiltották az új Zelenszkij-interjút, jön a béketárgyalások újabb fordulója - percről percre a háborúról

Az ukrán elnök hajlandó kompromisszumokat kötni, ha az kell a békéhez, de Ukrajna demilitarizálása és „nácimentesítése" teljesen értelmetlen felvetés szerinte. Zelenszkij azt is mondta: Putyin másra számíthatott Ukrajnában. Kövessék folyamatosan frissülő hírfolyamunkat!

zöldhasú
Hirdetés