A kormány a háború miatt elszabadult tőzsdei árakra reagál a tilalommal.
Az agrárminiszter a portálnak elmondta, hogy kormányrendeletben tiltják meg a gabonakivitelt. A már egy hete húzódó háború miatt a tőzsdei árak az egekbe szöktek, ezzel az intézkedéssel igyekszik a kormány a hatást tompítani.
Ukrajna a világ egyik legnagyobb gabona exportőre, az ország lerohanása miatt a fekete-tengeri kikötőkben leállt a berakodás, mert a bombázások miatt azok is károsodtak. A döbbenetes drágulásra Raskó György is reagált a Facebookon, az agrárközgazdász azt írja, hogy 14 éve nem voltak ilyen magasak a tőzsdei árak, a búza jegyzése rekordot döntött, de a kukorica jegyzések szintén kúsznak felfelé a párizsi és a chicagói árutőzsdén. A búza és a kukorica tőzsdei ára a tavaszi határidőkre, mind jóval 100 ezer forint fölé ment tonnánként forintra átszámolva, de a repce még a gabonáknál is nagyobb mértékben drágult, történelmi csúcsra emelkedve.
A háború élelmiszerárakra gyakorolt hatásáról az agrárközgazdász a hvg.hu-nak is nyilatkozott a napokban:
Az orosz–ukrán konfliktussal kapcsolatos híreinket ezen az oldalon olvashatja.Ezer forint közelébe drágulhat az étolaj literje májusban Ukrajna lerohanása miatt
A megtámadott ország a világ legnagyobb napraforgóolaj-termelője, a termék egyik legnagyobb felvásárlója pedig az Európai Unió. Raskó György szerint amint lejár a kormányzati árstop, a magyar kisboltokba is berobban az orosz agresszió hatása.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.