Gazdaság MTI / hvg.hu 2022. március. 03. 22:35

Ukrajna 2700 vállról indítható szovjet légvédelmi rakétát is kap Németországtól

Újabb német fegyverszállítmány érkezik a háború sújtotta Ukrajnába.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Újabb fegyverszállítmányt kaphat Németországtól az orosz támadások ellen harcoló ukrán hadsereg – jelentették csütörtökön német hírportálok. A szállítmány 2700 darab Strela típusú, vállról indítható szovjet légelhárító rakétából áll. A leginkább helikopterek elleni bevetésre alkalmas fegyverek az egykori NDK hadseregének készletéből származnak. A szövetségi gazdasági minisztérium már hozzá is járult a kivitelükhöz.

A Handelsblatt című üzleti lapnak az ügyet ismerő kormányzati források elmondták, hogy a Strela rakéták ugyan régiek, de még használhatók. A lap azt is megtudta, hogy a kormányból érdeklődtek német hadiipari cégeknél, hogy milyen katonai felszereléseket tudnának rövid határidővel szállítani. A tervezett beszerzés a többi között új gyártású fegyverrendszerekre vonatkozik. „Ukrajnának nyújtott gyorssegélyről van szó” – idézte a Handelsblatt az egyik forrását.

A szövetségi kormány az ukrajnai háború harmadik napján, február 26-án a válságövezetekbe irányuló fegyverexportot elutasító álláspontját megváltoztatva úgy döntött, hogy mégis küld fegyvereket az ukrán hadseregnek.

Egymilliónál is többen menekültek el Ukrajnából, leminősítették Oroszországot - percről percre a háborúról

Éppen egy héttel ezelőtt, február 24-én rohanta le Ukrajnát Oroszország, azóta menekültek áradata hagyta el a katonai offenzíva alá vont országot. Percről percre tudósításunkban minden fontos hírt megtalál az orosz-ukrán háborúról.

Az első szállítmány 1000 páncéltörő fegyverből és 500 Stinger légvédelmi rakétából áll. Christine Lambrecht védelmi miniszter hétfőn, február 28-án reggel tett nyilatkozatában azt mondta, hogy a támogatás megérkezése Ukrajnába „nem napok, hanem órák kérdése”. Ezzel kapcsolatban a Der Spiegel című hírmagazin azt írta, hogy a nyugati fegyverszállítmányok valószínűleg Lengyelországon keresztül jutnak el Ukrajnába. A fő átadási pont az ukrán határtól nagyjából 60 kilométerre, a legközelebbi ukrán nagyvárostól, Lembergtől (Lviv) pedig mintegy 100 kilométerre fekvő Rzeszów-Jasionka repülőtér lehet. Az is elképzelhető, hogy a fegyverek jó részét közúton szállítják a határvidékre, méghozzá nem nagy konvojokban, hanem civil furgonokban. A földi szállítás esetében a határ közelében, titkos helyszíneken adják át a küldeményt az ukrán partnereknek, akik átjönnek Lengyelországba és hazacsempészik a fegyvereket – írta a hírportálján a Der Spiegel.

A német kormány a fegyverszállítások mellett arról is döntött, hogy Hollandiának engedélyezi 400, német gyártmányú páncéltörő fegyver továbbexportálását Ukrajnába, és hozzájárul, hogy Észtország átadjon Ukrajnának az egykori NDK hadseregének készletéből kilenc, D-30 típusú vontatott tarackágyút a hozzájuk tartozó lőszerrel. A berlini vezetés az invázió első napjaiban azt is elhatározta, hogy százmilliárd eurós pénzügyi alapot állítanak fel az ország védelmi képességeinek fejlesztésére, és ezenfelül minden évben a hazai össztermék (GDP) két százalékát meghaladó összeget fordítanak védelemre.

Az ukrajnai fegyverszállítás beindítása és a nagy arányú – a NATO-tagoktól elvárt, GDP-arányosan kétszázalékos védelmi költségvetést meghaladó mértékű – haderőfejlesztés irányváltás a hidegháború vége óta követett német politikában. A kormány indoklása szerint mindkettő elkerülhetetlen, mert „az Ukrajna elleni orosz invázió fordulópont az európai történelemben”, és az „új korszakban új politika szükséges az ország, a szabadság és a demokrácia megvédéséhez”.

zöldhasú
Hirdetés