Április elejéig elegendő földgáz állna rendelkezésre akkor is, ha semmit nem küldenének Európába az oroszok. Az viszont Oroszországnak sem érdeke, hogy leállítsák a szállítást és ne kapjanak pénzt a gázért, sokkal valószínűbb, hogy drága gázzal fenyegetik az EU-t.
Ha az oroszok leállítanák a földgázszállítást az ukrajnai konfliktus, illetve a nyugati szankciók miatt, az Európai Unióban akkor is lesz elég gáz a lakások fűtésére – siettek megnyugtatni a közvéleményt Németország vezető gazdaságkutató intézetei. Vlagyimir Putyin orosz elnök azt ígérte, hogy nem állítja le a földgázszállítást, igaz, korábban azt is megígérte, hogy nem támadja meg Ukrajnát.
Hat hétre elég földgáz van a tározókban – írja a Kölni Egyetem gazdaságkutató intézetének friss tanulmánya, amelyet a The Guardian közölt. Ha nem lesz rendkívüli hideg, akkor nem kell aggódni a fűtés miatt akkor sem, ha az oroszok mégiscsak leállítanák a földgázszállítást. Korábban Olaf Scholz német kancellár bejelentette, hogy Németország felfüggeszti az Északi Áramlat 2 gázvezeték engedélyezési folyamatát. Válaszul Dmitrij Medvegyev, aki korábban orosz elnök is volt, jelenleg pedig Putyin helyettese a Védelmi Tanácsban, azzal fenyegetőzött, hogy a kétszeresére növekedhet a földgáz ára az Európai Unióban.
A kölni kutatócsoport vezetője, Andreas Fischer elmondta a The Guardiannak, hogy az Európai Unió tagállamai rekordmennyiségű cseppfolyós földgázt vásároltak januárban, 11 milliárd köbmétert. A német szakértő ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy mielőbb meg kell kezdeni a gáztárolók feltöltését a következő téli szezonra. Az uniós gáztározók a hét elején 31 százalékos telítettséget mutattak, ami csak a fele a tavalyinak. Németországban és Ausztriában az oroszok megszerezték a gáztározók többségét, és valószínűleg tudatosan nem töltötték fel azokat, mert így akartak nyomást gyakorolni az Északi Áramlat 2 földgázvezeték engedélyezésére.
Putyin minden bizonnyal nem véletlenül ígérte meg azt, hogy folytatják a földgázszállítást, mert Oroszországnak nagyobb veszteséget okozna a leállás, mint az Európai Uniónak – véli a kieli gazdaságkutató intézet. Szerintük az orosz GDP csaknem 3 százalékkal csökkenhetne emiatt, miközben az uniós gazdaságok „alig szenvednének veszteségeket”.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.