Az államháztartás hiánya 115 milliárd forinttal volt alacsonyabb az előző évinél.
Az államháztartás nettó finanszírozási igénye 3980 milliárd forint volt tavaly, és a GDP 7,3 százalékát tette ki. Az államháztartás névértéken számított konszolidált bruttó adóssága 1,8 százalékponttal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál (42 527 milliárd forint), ami a GDP 78,2 százalékának felel meg – jelentette a pénzügyi számlák előzetes adatai alapján a Magyar Nemzeti Bank.
Az Eximbank adósságát nem számítva a GDP 76 százaléka, 41 303 milliárd forint volt az adósság. Az államháztartás hiánya 115 milliárd forinttal volt alacsonyabb az előző évinél, amikor a GDP 8,1 százalékát tette ki. Az államadósság egy év alatt 4118 milliárd forinttal emelkedett, azonban a GDP-arányos csökkenése a gazdasági növekedés kivételesen magas ütemének eredménye.
A tavalyi negyedik negyedévben 1936 milliárd forint, GDP arányosan 12,3 százalékos volt az államháztartás finanszírozási igénye, 295 milliárd forinttal kevesebb az egy évvel korábbinál, amikor a GDP 16,2 százalékát érte el. A tavalyi harmadik negyedévinél 1236 milliárd forinttal nagyobb volt a hiány, ami GDP-arányosan 7,2 százalékpontnak megfelelő emelkedést jelent 5,1 százalékról.
A központi kormányzat nettó finanszírozási igénye 2519 milliárd forint, a helyi önkormányzatok 53 milliárd forint, a társadalombiztosítási alapoké pedig 530 milliárd forint többlettel zárták a tavalyi negyedik negyedévet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.