Didier Reynders, az Európai Bizottság jogállamiságért felelős biztosa egy interjúban a Lengyelországgal és Magyarországgal szembeni fellépésről beszélt. Ebben kifejtette, hogy Magyarországgal sokkal több a probléma, mint a lengyelekkel.
Didier Reynders a Politicónak adott interjút, amelyben azt mondja, hogy Magyarország Lengyelországhoz képest több intézkedéssel fenyegeti a demokráciát. Míg utóbbi esetében az Európai Unió a bírák függetlenségének veszélye (emiatt visszatartják a helyreállítási alaphoz való hozzáférését az országnak) és az LMBTQ-mentes zónák kialakítása miatt kifogásol, addig Magyarországgal kapcsolatban Reynders több problémát is felsorol.
Az EU jogi fellépést kezdeményezett az akadémiai szabadság veszélyeztetése, a migrációs tárgyú és menedékjogról szóló törvények és az LMBTQ-közösséggel szembeni diszkrimináció kapcsán. Aggodalomra ad okot a korrupció és a sajtószabadság problémája is – idézi a Politico az Európai Bizottság jogállamiságért felelős biztosát.
Didier Reynders ugyanakkor azt is megerősítette ebben az interjúban, amely már egy ideje sejthető volt, hogy az áprilisi választásokig nem fognak Magyarországtól pénzeket elvonni a jogállami mechanizmussal. Ennek oka, hogy a bizottság nem hajlandó addig elindítani a mechanizmust, amíg annak törvényességéről nem dönt az Európai Bíróság. Ez pedig csak február 16-án fog megtörténni. Ezt követően egy több hónapig tartó folyamat kezdődik egyeztetésekkel a két fél között, és majd csak ezután nyújthatják be az indítványt az Európai Tanácshoz, amely szavazni fog róla.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.