Ötmilliárd forintnyi euróért kapnak német levegő-levegő rakétákat a Honvédség Gripenjei a modernizálás keretében.
A Honvédség, illetve annak nevében a Védelmi Beszerzési Ügynökség 13,6 millió euróért (4,9 milliárd forintért) vesz IRIS-T típusú kis hatótávolságú manöverező légiharc rakéta fegyverzetet a rendszert kifejlesztő és gyártó német Diehl Defence-től – derül ki az uniós közbeszerzési értesítőben megjelent hirdetményből.
A beszerzés tényét már decemberben bejelentette Maróth Gáspár védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos, ám akkor vételárat nem közölt.
Maróth bejelentése szerint az IRIS-T a „legkorszerűbb légiharcrakéta” – valóban modern fejlesztés, mindössze 2005 óta áll szolgálatban, és a szaksajtó értékelése szerint jó is. Az infravörös önirányítású IRIS-T rakétát sisakcélzója segítségével a Gripen pilótája nagy túlterhelés közepette is alkalmazhatja, amire az eddig rendelkezésre álló fegyver, a Sidewinder rakéta nem alkalmas. Az IRIS-T egyébként kompatibilis a Sidewinderrel, vagyis amelyik gép képes Sidewinderek üzemeltetésére, az az IRIS-T-re is alkalmas.
A Gripen harci repülőgépek úgynevezett MS20 Block II modernizációs programja révén a látótávolságon túli légiharc, illetve a levegő-föld fegyverzeti képességek jelentős fejlesztése is a tervek között szerepel – tette hozzá a kormánybiztos a közlemény szerint. A kormánybiztos még szeptemberben mondta, hogy nem vesz Magyarország új vadászgépeket, a Gripeneket fejlesztik tovább. Azt is hozzátette, a gépek kapnak egy upgrade-et, amely lehetővé teszi, hogy olyan fegyvereket és szenzorokat integráljanak rá, amelyek sokkal magasabb szintre pozicionálják a repülőgépek harcképességét. Maróth szerint így leszámítva egy-két kiber- és lopakodóképességet, csaknem ötödik generációs gépeink lesznek.
Magyarországnak nem ez az első német hadiipari beszerzése mostanában. A német gazdasági minisztérium 2021 augusztusában hozta nyilvánosságra azokat az adatokat, amelyekből kiderült, hogy a német fegyveripar 22,5 milliárd euró árbevételt ért el az Angela Merkel vezette jelenlegi kormány alatt, 2017 októbere és 2021 augusztusa között. A német fegyverexport legnagyobb felvevő országa Magyarország volt, amely 2,66 milliárd euró (kb. 926 milliárd forint) értékben vásárolt haditechnikát.
Németország fegyverexportja 2021-ben rekordszintet ért el, jelentős részben az Egyiptomnak eladott tengeri és légvédelmi fegyverek miatt – közölték kormányzati tisztviselők az amerikai AP hírügynökség tudósítása szerint, amelyet a 444 szemlézett.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.