Létrejött az uniós pénzeket felügyelő bizottság, a küldöttek fele a kormányt képviseli.
A magyar helyreállítási tervet még el sem fogadták, de tavaly novemberben megalakult annak a Monitoring Bizottsága, amelynek az a feladata, hogy figyelemmel kísérje és véleményezze az uniós támogatásból megvalósuló reformok és beruházások végrehajtását – írja a Népszava.
Magyarországnak 2021-2026 között 2511 milliárd forint vissza nem térítendő támogatás járna az EU járványügyi gazdaságélénkítő alapjából, azonban a tervből az Európai Bizottság hiányol bizonyos antikorrupciós és igazságszolgáltatási intézkedéseket, így még folynak az egyeztetések. Addig a magyar kormány hitelből finanszírozza az uniós forrásokat, és létrehozta terv teljesítését ellenőrző Monitoring Bizottságot, amelynek működéséről és összetételéről rendeletben döntött.
A bizottságban 38 szavazati joggal rendelkező küldöttnek a fele a kormányt, másik fele a civil szférát képviseli, de az utóbbiak között többen kormányközeliek. A lapnak Jávor Benedek, Budapest brüsszeli képviseletének a vezetője azt mondta, az Energiaklubon, a Siketek és Nagyothallók Szövetségén és egy-két másik egyesületen kívül kevés érdemi szakmai szervezet van a listán. Azt is megjegyezte:
a kormány leginkább saját magával fog konzultálni a brüsszeli pénzek elköltéséről.
Jávor azt is hozzátette, a fővárost és a legtöbb ellenzéki vezetésű települést tömörítő Magyar Önkormányzatok Szövetségét sem hívták meg az ellenőrző testületbe, míg fideszes politikusok által irányított önkormányzati ernyőszervezeteket igen.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.