A jó tanulók még többet kaphatnak.
Kétféle értelemben is többet kapnak jövőre a szakképző iskolák diákjai: növelik az ösztöndíjuk arányát a minimálbérhez képest, a következő tanévtől pedig ezt már a megnövelt minimálbérből számítják.
Eddig a technikumban folyó ágazati alapoktatásban az ösztöndíj alapjának 5 százaléka, a szakképző iskolában folyó ágazati alapoktatásban 10 százaléka volt az ösztöndíj – ez változik 8, illetve 16 százalékra. A szakképző intézményben folyó szakirányú oktatásban a juttatás a tanulmányi eredménytől függ. Itt a leggyengébbek is kapnak emelést: 3,0 alatti átlagosztályzat esetén 5 helyett 8 százalékot. A jó tanulókat viszont erősebben jutalmazzák: 4,49 fölötti átlagnál 35 százalék helyett 59 százalék jár januártól.
Hasonlóképpen nő a szociális támogatás és az egyszeri pályakezdési juttatás. Ezek is a tanulmányi eredménytől (a pályakezdési támogatásnál a szakmai vizsga eredményétől) függenek, és ezeknél is a jobban tanulók kapják a nagyobb emelést.
Mindez január 1-től hatályos. Mivel akkor a minimálbér összege a 2021-es 167 400 forintról 200 000-re emelkedik, a jogszabály pedig az ösztöndíj alapjaként „a tanév első napján érvényes kötelező legkisebb munkabért” határozza meg, a 2022 őszén kezdődő tanévtől az ismertetett magasabb százalékokat már a magasabb alapösszegből számítják ki a szakképző iskolák tanulóinak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.