Gazdaság Lengyel Miklós 2021. december. 08. 18:27

Ez lenne Brüsszel új kereskedelmi csodafegyvere

Az Európai Bizottság azt szeretné, ha kereskedelmi szankciókat alkalmazhatna, és nem lenne szükség ehhez valamennyi tagállam egyetértésére. Jelenleg ugyanis a kínaiak és mások is kihasználhatják az egyhangúság elvét, amelynek alapján egyetlen tagállam is megvétózhatja a szankciókat.

A jövőben csakis többségi szavazás vétózhatna meg egy kereskedelmi szankciót, amelyet az Európai Bizottság szükségesnek vél - írja a Politico. A brüsszeli portál emlékeztet arra, hogy a kínaiak vígan kihasználták az egyhangúság elvét arra, hogy ne szülessenek velük szemben szankciók. Peking nyíltan zsarolta az Európai Uniót a német autók, a francia borok vagy épp az Airbus ügyében, és Brüsszelnek eddig nem volt ez ellen hatékony fegyvere. Nemcsak a kínaiak használták ki az egyhangúság elvét, hanem az amerikai szövetségesek is, amikor például közölték, hogy az európai acél és alumínium behozatala az Egyesült Államokba veszélyezteti az USA nemzetbiztonságát.

Irán esetében pedig az történt, hogy az amerikaiak jelezték: amennyiben európai cégek üzletelni akarnak a velük szembenálló országgal, akkor emiatt szankciókra számíthatnak.

Az új jogi fegyver megakadályozná azt, hogy az USA diktálja az Európai Unió külpolitikáját - mondták szakértők Brüsszelben a Politico tudósítójának. A jó kapcsolatokkal rendelkező portál megszerezte a törvénytervezetet, amelyben az szerepel, hogy a világkereskedelem egyre inkább szankciós környezetben folyik, ezért van szüksége az Európai Uniónak erre a jogi csodafegyverre, amelyet máris alkalmazhatnának a Kína és Litvánia közötti vitában. Peking ugyanis felfüggesztette kereskedelmét a kis balti állammal, mert az diplomáciailag felértékelte Tajvant.

Litvánia Brüsszelhez fordult támogatásért. Gabrielius Landsbergis kijelentette: "külső állam szankciókat alkalmazhat egy uniós tagállam ellen, de nincs megfelelő eszköz ezzel szemben." A litván külügyminiszter ezért sürgette az új jogszabály mielőbbi elfogadását. Az Európai Parlament kereskedelmi bizottságának elnöke is támogatja a javaslatot. Bernd Lange hangsúlyozta: "akik nem képesek hatékonyan visszavágni külső fenyegetésnek, azok megengedik másoknak, hogy diktálják számukra a politikai döntéseket".

Pandora szelencéje

A javaslatot bírálók attól tartanak, hogy az új jogi csodafegyver kereskedelmi háborúskodáshoz vezethet el.

A kérdés az, hogy "ez a jogi fegyver elrettentő hatású lesz-e Kínával, az USA-val vagy Oroszországgal szemben, vagy csak egy zavaró tényező a kereskedelemben" - nyilatkozta a Politiconak Hosuk Lee-Makiyama, a European Centre for International Political Economy munkatársa. Aki rámutatott, hogy az Európai Unió - világ legnagyobb kereskedője - nagyon is sokat veszíthet ezzel az új fegyverrel. Az ugyanis "arra a feltevésre épül, hogy a külső partner nem reagál a szankcióra, mert attól tart, hogy többet veszíthet ezzel".

Csakhogy ez egyáltalán nem biztos. A csodafegyver visszafelé is elsülhet, ha a külső ország válaszul újabb szankciókkal él, amelyek komoly kárt okoznak a szóbanforgó országnak. A szakértő szerint "néhány forró fejű tagállamnak előbb meg kellene tanulnia az ollóval bánni, és csak utána használni azt."

Vannak olyan tagállamok, amelyek inkább visszaszorítani kívánják a központi intézkedéseket, és nem szívesen adnának új hatáskört Brüsszelnek. Néhányan attól is tartanak a tagállamok vezetői közül, hogy Peking és Litvánia vitája elfajul, és belerángatja az Európai Uniót egy kereskedelmi háborúba Kínával. Ők a törvényjavaslat felvizezését akarják elérni. De mit ér egy felvizezett csodafegyver?

"Ma egy külső állam könnyedén meggyőz egy-két tagállamot: szavazzanak a szankció ellen" - mondja Jonathan Hackenbroich, a European Council of Foreign Relations-től. Ha viszont felvizezik a törvényjavaslatot, hogy mindenkinek megfeleljen, "akkor jobb az Európai Uniónak, ha nem is használja azt."

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?