Észtország is osztja az álláspontot.
Észt és magyar diplomaták akadályozták meg az EU adózási szabályainak felülvizsgálatát, ezzel meghiúsítva az egyre alacsonyabb társasági adókért folytatott verseny megfékezésére tett uniós erőfeszítéseket – számolt be az Euronews.
A jelenleg érvényben lévő szabályozást még 1997-ben dolgozták ki, ám azóta nem igazították a 21. századhoz. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szerint napjainkra globalizálódott, és sokkal jobban kiterjedt a nemzetközi adóverseny az 1990-es évekhez képest, amikor a szabályozás készült, így az uniós országok évente 160 milliárd euró adóbevételtől esnek el.
Az EU Observer azt írja, hogy a tagállamok hosszú huzavona után új szabályrendszert hoztak létre, amiről a pénzügyminiszterek kedden szavaznak. Azonban Paolo Gentiloni, az EU gazdasági biztosa a múlt héten azt közölte az EP képviselőkkel, hogy Magyarország és Észtország keresztbe feküdt az új szabályozásnak. „Ha a szavazás nem sikerül, az megmutatja, hogy az egyhangú döntéshozatal nem működik” – jelentette ki Gentiloni.
Egyelőre azt azonban nem tudni, mi a két ország motivációja az új szabályozás vétózására, azonban az Euronews cikke kiemeli, hogy szintén Magyarország és Észtország ellenezte a globális minimumadó javaslatát is. Magyar részről jelenleg most csak annyit közöltek, hogy azért nem hajlandók részt venni a rendszerben, mert az adózást nemzeti hatáskörnek tartják, az új szabályozás pedig adóemeléshez vezetne.
(Címlapképünkün Paolo Gentiloni látható.)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.