Lassan enyhül ugyan a járványhelyzet az országban, ám így is 38 ezer a napi esetszám.
Sem boltban, sem kocsmában nem lehetne alkoholt vásárolni védettségi igazolás nélkül – ezzel kísérleteznek Oroszországban, ahol a katasztrofálisan alacsony oltottsági mutató miatt igen magas a halálozási arány a járvány negyedik hullámában. Egyelőre Szverdlovszk tartományban próbálkoznak ezzel a módszerrel, amely, ha beválik, akkor máshol is alkalmazhatják.
144 millió orosz közül csak 48 millióan kapták meg mindkét védőoltást. Legkevesebb egy oltással 51 millióan rendelkeznek – írja a Reuters hírügynökség. A járvány halálos áldozatainak száma hivatalosan 256 ezer – közli a Moscow Times, de a londoni Economist szerint ennek három és félszerese lehet a valós szám. Bár az orosz hatóságok jelentése szerint az elmúlt napokban már lassult a járvány terjedése, a legfrissebb adatok szerint vasárnap a halottak száma meghaladta az 1200-at, a napi fertőzésszám pedig még mindig meghaladja a 38 ezret.
Persze fennáll a kérdés: a szkeptikus oroszok vodkáért vállalják-e az oltást?
Dmitrij Peszkov, Putyin szóvivője is elismerte: az orosz nép évszázadok óta annyira bizalmatlan a hatalommal szemben, hogy az oltási kampányok sikertelenek maradnak. Az elnök egyelőre elveti a kötelező védőoltást. A járvány elleni harcban bizonyos önállóságot enged a helyi kormányzatnak, ezért jutottak el Szverdlovszk tartomány fővárosában, Jekatyerinburgban odáig, hogy azt fontolgatják: ne juthassanak vodkához azok, akik nincsenek beoltva.
Ez radikális módszer, de az oroszok és a vodka különleges kapcsolatát ismerve talán beválik.
A védettségi igazolásokat természetesen máshol is bevetnék. Vjacseszlav Vologyin, az orosz parlament alsóházának elnöke hétfőn bejelentette, hogy a régiók, valamint a számvevőszék, a Társadalmi Kamara és a felsőház december 15-ig kapnak határidőt annak a törvénytervezetnek a megvitatására, amely a védettséget igazoló QR-kód használatának bevezetéséről rendelkezik majd a távolsági közlekedésben és a nyilvános rendezvényeken. Az orosz kormány a QR-kód használatát a 2022. február 1. és június 1. közötti időszakra kívánja jogszabályban előírni. Ezen túl a tervek szerint tilos lesz az éttermekbe beengedni embereket védettségi igazolás nélkül – írja a Moscow Times.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.