Az Európai Unió jelenlegi gázhiánya azzal magyarázható, hogy a tagállamok többsége áttért a piaci beszerzésre, és így lemondott a hosszú távú földgázegyezmények biztonságáról – fejtegeti Herman Gref, aki jelenleg a Szberbank elnöke, de korábban Oroszország gazdasági minisztere volt.
"Korábban az orosz földgáz 90 százaléka szerződéses alapon érkezett meg az Európai Unió tagállamaiba, és ez biztonságot adott mindenkinek" – nyilatkozta a Szberbank elnöke a Ria Novosztyi portálnak.
Ehelyett most mindenki a piacról szerzi a gázt, csakhogy a piacon a földgáz ára idén ősszel villámgyorsan emelkedett: 1000 köbméter még csak 515 dollárba került augusztusban, de októberre az ár megközelítette a 2000 dollárt.
Miért? Vlagyimir Putyin kedvenc bankára szerint elsősorban azért, mert a pandémia után a világgazdaság kereslete dinamikusan növekedett, és emiatt globális verseny alakult ki a földgázért. Az Európai Unióban az sem segített, hogy rekordalacsonyan voltak csak feltöltve a gáztározók – hangsúlyozza Herman Gref, aki azonban azt nem teszi hozzá, hogy jórészt orosz tulajdonban vannak ezek a gáztárolók Németországban és Ausztriában. A német sajtó szerint hiba volt eladni az oroszoknak ezeket a tárolókat, mert ily módon stratégiai előnyhöz jutottak a gázárak alakításában.
Ezt az előnyt az oroszok ki is használják: mindenképp el akarják érni azt, hogy az Északi áramlat 2 tengeralatti gázvezeték megkapja az uniós engedélyeket.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.