A vakcinaturizmus egyik kedvelt célpontja Belgrád.
„Felhívtam egy utazási irodát, és az mindent elintézett. Könnyen ment minden. A két Pfizer-oltás között még egy kis vakációt is csináltam magamnak” – mesélte a londoni The Guardian tudósítójának Gyenyisz Ovcsinnyikov, aki egy PR-ügynökségnél dolgozik Szentpéterváron.
Vlagyimir Putyin orosz elnök nem biztos, hogy örül ennek, hiszen ő a Szputnyik V oltásra buzdítja honfitársait. Nem épp eredményesen: az oltottság szintje nem éri el a 33%-ot a Moscow Times szerint.
Csakhogy Nyugaton nem fogadják el a Szputnyik vakcinát, és ez csaknem lehetetlenné teszi az orosz polgárok utazását az Európai Unióba, vagy az Egyesült Államokba.
Gyenyisz Ovcsinnyikov például hiába kapta meg a Szputnyik oltásokat Oroszországban, nem tudott kiutazni az Európai Unióba. Ezért döntött a belgrádi vakcinautazás mellett.
Miért épp Belgrád?
Szerbia és Oroszország között igen szívélyes a viszony: nem kell vízum! Így tudják az utazási irodák percek alatt megszervezni a vakcinaturista-programokat Szerbiában.
A Russian Express utazási iroda vezetője elismeri, hogy számukra igen előnyös a Szputnyik kálváriája. Az EMA, az Európai Gyógyszerügynökség ugyanis még mindig nem ismeri el az orosz védőoltás hatékonyságát.
Anna Filatovszkaja valóságos utazási lázról beszél: „Amikor szeptemberben megkezdtük az ilyen utak szervezését, akkor észrevettük, hogy ezekre nagyon komoly kereslet van. Nyugati védőoltás nélkül ugyanis nem lehet nyugatra utazni”.
Oroszországban a védőoltást is sokan csak azért adatják be maguknak, mert anélkül nem lehet utazni: a megkérdezettek 40%-a nyilatkozott így. Amint rájöttek, hogy az orosz védőoltás nem elég, máris megindult a vakcinaturizmus. Szerbia nemcsak azért kedvelt célpont, mert nincs vízumkötelezettség, hanem azért is, mert a külföldiek is könnyen oltáshoz juthatnak. Belgrádi statisztikák szerint több mint 160 ezer külföldi kapott már eddig Covid-védőoltást Szerbiában, ahol sokféle oltóanyag között választhatnak az érdeklődők: jelenleg Pfizer és AstraZeneca áll rendelkezésre a nyugati oltóanyagok közül.
A két oltás között csak három hetet kell várni Szerbiában, de sok orosz vakcinaturista ezt is sokallja. Ezért a Russian Express utazási iroda felfedezte Horvátországot, ahol a Johnson&Johnson oltást lehet megszerezni. Ennek az a fő előnye, hogy egy is elég belőle.
A vakcinaturizmusnak természetesen egészségügyi okai is vannak: sok orosz nem bízik a hazai oltóanyagban. Oleg Szencov moszkvai mérnök például három Szputnyik oltást is kapott, de mégiscsak elrepült Horvátországba a Johnson&Johnson vakcináért.
Malina Kalusiva őszintén meg is mondta a londoni The Guardian tudósítójának, hogy nem bízik a Szputnyikban. Ezért szeptemberben Szerbiába utazott nyugati vakcináért. Az 54 éves orosz asszony szerint Oroszországba is importálni kellene a nyugati vakcinákat: „Azt szeretném, ha Oroszországban minden létező vakcinához hozzá lehetne jutni. Aztán az emberek eldönthetnék, hogy melyik vakcinát választják”.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.