Mindehhez hozzátéve, hogy akkora a bizonytalanság, ami minden számítást eléggé megnehezít.
Bár a gazdaság globális fellendülése még csak, a lendület megtört – írja friss előrejelzésében a Nemzetközi Valutaalap. Ennek fő oka természetesen a koronavírus delta variánsa, de az sem segíti a válságból való gyors kilábalást, hogy mindenhol erősödnek az inflációs félelmek, illetve a globális ellátási láncok továbbra is akadoznak. Erre jó példa a félvezetőhiány, ami az autóipar mellett már a telefonos piacra is egyre nagyobb hatással van.
Éppen ezért minimális mértékben, de – a korábbi 6 százalékról - 5,9 százalékra csökkentették az idei évre vonatkozó globális GDP-növekedést, míg 2022-re változatlanul 4,9 százalékot várnak. Bár az 5,9 százalék egy normális évben kifejezetten szép eredmény lenne a Föld országaitól, ám nem szabad elfelejteni, hogy tavaly mindenhol hatalmas visszaesés volt, így eléggé alacsony bázishoz kell növekedni.
Jó példa erre a magyar gazdaság is: a második negyedévben soha nem látott mértékben, 13,6 százalékkal zsugorodott, amit az idei második negyedévben ugyancsak történelmi növekedés követett: a nyers adat szerint 17,9, szezonálisan és naptárhatással kiigazítva 17,7 százalékkal nőtt a magyar GDP 2020 második negyedévében.
A tavalyi év egészében az ország egyébként 5 százalékkal esett vissza, az idei évre pedig az IMF jelentősen megnövelve a korábbi előrejelzéseit, 7,6 százalékos előrejelzést vár, jövőre pedig 5,1 százalékosat. 2021-et nézve ez valóban komoly növekedés, hiszen az IMF áprilisi előrejelzésében - az előző, júliusi jelentésében nem tért ki Magyarországra a szervezet - 4,3 százalékos GDP-növekedést jelzett az idei évre, 2022-re pedig ennél magasabbat várt 5,9 százalékosat. Lényegében tehát korábban úgy vélte az IMF, hogy lassabban fog taplraállni a magyar gazdaság.
Az IMF szerint a mostani szép számok szép lassan eltűnnek és 2026-ra már csak 2,6 százalékos GDP-növekedést tart valószínűnek. Persze ezt az adatot azért érdemes meglehetős távolságtartással kezelni, hiszen a Nemzetközi Valutaalap már az idei adatokban is meglehetősen bizonytalan, azt pedig, hogy mi lesz 5 év múlva, elég nehéz megjósolni akkor, amikor még mindig egy járvány kellős közepén ülünk. A globális gazdaságra ekkor 3,3 százalékos, azaz a magyarénál masszívabb növekedést várnak, igaz, ezt főleg a fejlődő országok hozhatják össze, az eurózónára például mindössze 1,4 százalékot prognosztizál az IMF.
Visszatérve az idei magyar adatokra: az IMF szerint az árak 4,5 százalékkal nőhetnek az idén, jövőre pedig 3,6 százalékos lehet az infláció. Az idei szám jóval magasabb, mint az áprilisi érték, akkor ugyanis 3,6 százlakot vártak 2020-ra.
A munkanélküliségi ráta a szervezetet szerint ugyanúgy 4,1 százalék lesz, mint tavaly, majd jövőre 3,8 százalékra csökken.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.