A lap szerint Várhelyi Olivér álláspontja a Nyugat-Balkán és Törökország csatlakozásával kapcsolatban nem pártatlan.
Forrásaira és belső dokumentumokra hivatkozva a Politico azt írja, hogy Várhelyi Olivér, az Európai Unió bővítésért és szomszédságpolitikáért felelős biztosa Szerbia csatlakozását favorizálja, és ennek érdekében igyekszik háttérbe szorítani az országot érintő, a jogállamisággal és az emberi jogokkal kapcsolatos kritikákat.
A lap úgy fogalmaz: bár a magyar diplomatának pártatlannak kellene lennie a reménybeli tagállamok értékelésében – és erre kinevezésekor az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen is figyelmeztette –, valójában nagyon is elfogult Szerbiával. Annak ellenére is, hogy Belgrád számos fontos ügyben nem produkált előrelépést, sőt, egyesekben vissza is fejlődött megfigyelők szerint.
Várhelyi álláspontja a Nyugat-Balkán és Törökország csatlakozásával kapcsolatban ellentétes számos uniós tagországéval is, egyével azonban megegyezik – a sajátjáéval – írja a Politico, amely emlékeztetett: Orbán Viktor magyar miniszterelnök maga is kiáll a szövetségese, az Aleksandar Vucic vezette Szerbia csatlakozása mellett. A lap nem mulasztotta el megjegyezni: sokan mindkét politikust azzal vádolják, hogy kormányzása autoriter jegyeket mutat.
Hogy Várhelyi erőfeszítései érnek-e valamit, még kérdés, a bővítésről ugyanis a tagállamok döntenek, és az eddig tapasztaltak azt mutatják, hogy a közeljövőben nem terveznek ajtót nyitni új országok számára – olvasható a cikkben. A diplomata álláspontja azonban rombolja a Bizottság helyzetét az uniós kormányzatok között az EU hitelességét pedig a Nyugat-Balkánon. Márpedig a közösség számára stratégiai fontosságú ez a régió, ahol Oroszország, Kína, Törökország és az Öböl-menti országok is igyekeznek növelni a befolyásukat – vélik a lap forrásai.
Azt is írja a Politico, hogy bár Szerbia tavaly az Economist Intelligence Unit demokráciaindexe szerint a legalacsonyabb pontszámot érte el 2006, vagyis azóta, hogy a mutatót számítják, Várhelyi kabinetje azonban „feljavította” az értékelést, hogy jobb színben tüntesse fel az országot az ez évi jelentésének vázlatában. Eközben kritikusai azt róják fel neki: nem tesz meg mindent annak érdekében, hogy Észak-Macedónia megkezdhesse a csatlakozási tárgyalásokat. A cikkben az is olvasható, hogy számos uniós tisztségviselőt Várhelyi Törökországgal kapcsolatos álláspontja is aggasztja.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.