A lakáshitelesek 41 százaléka még él a moratórium adta lehetőséggel, a személyi kölcsönökkel rendelkezőknek pedig a kétharmada.
A hitelmoratóriumra jogosultak embereknek már csak kevesebb, mint fele él ezzel a lehetőséggel – jelentette be a Magyar Nemzeti Bank (MNB) felügyeleti szóvivője az M1-nek nyilatkozva. Binder István közlése szerint még 1 millió 150 ezer „család” és 25-30 ezer vállalkozás él a moratóriummal.
A szóvivő elmondása alapján a vállalkozásoknál is hasonló az aránya azoknak, akik már kiléptek a moratóriumból, mint a magánszemélyeknél: 20 ezer cég döntött eddig így. Jelenleg a lakossági oldalon 2800-2900 milliárd, míg a vállalati oldalon 1900 milliárd forint van a moratóriumban, és Binder szerint az MNB abban bízik, hogy ez hamarosan jelentősen csökken.
A lakáshitelesek 41 százaléka még él a moratórium adta lehetőséggel, a személyi kölcsönökkel rendelkezőknek pedig a kétharmada – mutatott rá Binder, aki ezt elgondolkoztatónak nevezte, annak kifejtése nélkül, hogy min gondolkozott el. Javasolta viszont, hogy akinek van jövedelme, illetve állása, az mindenképpen folytassa a törlesztést, hiszen ha nem teszi, akkor fölösleges többlet terhet vállal. Ez nem egy tartozáselengedés – fogalmazott –, hanem egy fizetési haladék, ezért a bank kamatot számít fel a kölcsönre.
Vége a hitelmoratóriumnak, megint a tücskök járnak jól, nem a hangyák
November 1-től vége az általános hitelmoratóriumnak, a hosszabbítást kérni kell, és csak rászorultsági alapon jár majd. A moratórium a válság átvészelésének egyik legfontosabb eszköze volt, de a kormány alaposan túlpörgette, pluszadósságba tolva a lakosságot és a vállalkozásokat. A végén ráadásul még visszamenőleg csavart egyet a konstrukció egyik legvitatottabb pontján.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.