Gazdaság Bank360.hu 2021. szeptember. 22. 13:48

Számos cég már biztosan bukja a moratóriumot októbertől

A hazai vállalkozások zöme előtt továbbra is nyitva áll a lehetőség a kamatmentes, illetve a legfeljebb fél százalékos ügyleti kamattal felvehető kölcsönök igénylésére – jelenleg a Széchenyi Kártya Program GO! hitelei és a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön is megtalálható a bankok kínálatában. Cikkünkben arról kérdeztük a bankokat, hogy melyik konstrukció mennyire népszerű a vállalatok körében. Ugyanakkor nem árt odafigyelni, hiszen amely cég államilag támogatott hitelt vett fel a moratórium bevezetése óta, az október 31. után már nem vehet részt a programban.

A koronavírus-járvány okozta válságból mára az érintett szektorok zöme kilábalt, a gazdaságélénkítő intézkedések egy része azonban továbbra is elérhető. A Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön a kisebb, néhány fős vállalkozások számára nyújt segítséget: a legfeljebb 10 millió forintos, kamatmentes hitelhez hároméves türelmi idő is igénybe vehető, vagyis a törlesztést elég a szerződéskötés után három évvel elkezdeni törleszteni.

A Széchenyi Kártya Program GO! típusú konstrukciói között találhatnak a vállalkozások folyószámlahitelt, likviditási hitelt, beruházási kölcsönt, illetve kifejezetten a turisztikai és az agrár szektorokra szabott hitelt is. Emellett szeptember óta a Széchenyi Lízing GO! is elérhető, a hónap végén pedig a Mikrohitellel is kiegészül a KAVOSZ által koordinált hitelprogram palettája.

Mennyire népszerűek ezek a programok?

A bankok tapasztalatai alapján a kamattámogatott hitelek élénkítették a vállalati hitelpiacot - a Bank360.hu pénzügyi szakportálnak hat nagybank mondta el a tapasztalatait.

A Budapest Bank a Széchenyi Kártya Program GO! keretében több mint 11 milliárd forintra szerződött, az Újraindítási Gyorskölcsön esetén pedig közel 6 milliárd forintnyi hitelszerződést kötött, melyből több mint 5 milliárd forintot folyósított az ügyfelek számára. A vállalkozások körében a folyószámlahitel és a likviditási hitel a legnépszerűbb hiteltípusok, elsősorban mindennapi kiadásaik fedezésére és likviditásuk megőrzésének érdekében igénylik az ügyfelek.

A CIB Bankhoz a Széchenyi Kártya Újraindítási Program július eleji bevezetése óta közel 275 hiteligény érkezett, összesen közel 7,8 milliárd forint értékben. A beérkezett igények 58 százaléka folyószámlahitel, 33 százaléka likviditási hitel, 9 százaléka pedig beruházási hitel. A befogadott hitelügyletek közel 20 százalékára már szerződtek.

A Gránit Banknál a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön esetében eddig több száz millió forint összegben történt folyósítás, általában működési költségek finanszírozására veszik igénybe az ügyfelek ezt a hitelprogramot. A Széchenyi Kártya Programban az igénylések jelentős része még elbírálás alatt van, de eddig már 5 milliárd forint feletti igénylést fogadott be a bank. Az új hitelkonstrukciók között meghatározó a beruházásfinanszírozás.

Az OTP Bankhoz a Széchenyi Kártya Program GO!-val kapcsolatban július 1-je óta már több mint 1400 vállalkozás nyújtott be kérelmet, az igénylők több mint 80 százaléka pedig már hozzá is juthatott az igényelt összeghez. A bank eddig több mint 38 milliárd forintnyi hitelösszegre kötött szerződést a program keretében. Tapasztalataik szerint leginkább a likviditási nehézségek áthidalására alkalmas folyószámlahitelt keresik az ügyfelek, ám népszerű a szabad felhasználású forgóeszközhitel is.

A Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön esetében az OTP Bank által üzemeltetett MFB Pontokon a 2021. márciusi bevezetés óta befogadott kérelmek összege átlépte a 29,3 milliárd forintot. A hitelintézethez eddig több mint 3500 vállalkozás nyújtott be támogatási kérelmet, az átlagosan igényelt hitelösszeg pedig 8,4 millió forint.

A Sberbank az új Széchenyi-hitel program indulása óta közel kétszáz hiteligénylést fogadott be, mintegy 12 milliárd forint értékben. Ennek a harmadát már el is bírálták, és 1,5 milliárd forintot már folyósított is a hitelintézet az igénylők számára, többségében folyószámlahitel formájában.

A Takarékbankhoz a Széchenyi GO! programban már 2500 hiteligénylést adtak be az ügyfeleik mintegy 75 milliárd forint összegben. Eddig több mint ötszáz esetben már folyósítottak, több mint 15 milliárd forint értékben. A korábbi Széchenyi Programokhoz hasonlóan mind darabszámban, mind volumenben a likviditást biztosító folyószámlahitelre és forgóeszközhitelre a legnagyobb az érdeklődés, azonban folyamatosan nő a kereslet a beruházási hitelekkel kapcsolatban is, és a beruházások összege is egyre magasabb.

A Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsönből eddig 21,6 milliárd forintot folyósított a Takarékbank.

Ha kedvezményes hitel van, moratórium nincs

A hiteltörlesztési moratóriumra vonatkozó aktuális szabályok alapján az általános moratórium október 31-én véget ér nemcsak a lakosság, hanem a vállalkozások számára is. Novembertől azok a vállalkozások élhetnek továbbra is a moratórium lehetőségével, amelyeknek a benyújtást megelőző másfél évben legalább 25 százalékkal csökkent az árbevétele, illetve amelyek a válság kitörése óta nem kaptak egyik kedvezményes, gazdaságélénkítő hitelből sem. Vagyis, aki már legalább egyszer kapott kedvezményes állami hitelt (NHP Hajrá, Széchenyi-hitel stb.), az nem számít rászorulónak a moratórium szempontjából.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

zöldhasú
Hirdetés
Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.