Mit köszönhet egymásnak a magyar kormány és a német tőke? Ezt a kérdést is körbejárta az e heti HVG, amely a hamarosan leköszönő Angela Merkel német kancellárként eltöltött másfél évtizedét elemzi.
Nem annyira egyszerű a helyzet, hogy annyival elintézhessük, Angela Merkel hosszú ideje ernyőt tart Orbán Viktor feje fölé - mondta az e heti HVG-nek Gerőcs Tamás, a Helyzet Műhely kutatócsoport tagja. A 2008-as válság a német ipart is megrázta, radikális átalakítás kellett a járműiparban, Kelet- és Közép-Európa kormányai pedig egymásra licitáltak, hogy melyikük ígéri a legkedvezőbb iparpolitikai támogatást a németeknek, hogy az iparjuk egy részét kiszervezzék hozzájuk.
László Zoltán, a Vasas szakszervezeti szövetség alelnöke pedig azt emelte ki: amit a német autógyárak tulajdonosai nem mertek otthon kipróbálni, azt belobbizták a magyar Munka törvénykönyvébe. Ezzel pedig már a német szakszervezeteket is zsarolhatták: ha nem mennek bele a kompromisszumokba, viszik a termelést külföldre.
Az autógyártás után újabban a hadiiparban látszik a kölcsönös együttműködés, az Orbán-kormány bárkitől vásárol fegyvereket, a Merkel-kabinet pedig bárkinek hajlandó eladni.
Részletek az e heti HVG-ben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.