Kovács Gábor
Szerzőnk Kovács Gábor

Az afgán gazdaság jelentős része nemhogy láthatatlan, de illegális, ezzel együtt Afganisztán a világ egyik legszegényebb országa. A tálibok az elmúlt években jelentős bevételekre tettek szert úgy, hogy az uralmuk alatt lévő területeken minden után informális sápot szedtek. Az ország rengeteg természeti kinccsel rendelkezik, de ezek kitermeléséhez beruházások kellenének, amikhez békére és stabilitásra lenne szükség.

Tálib hatalomátvétel Afganisztánban
Friss cikkek a témában

Az afgán gazdaság törékeny és nemzetközi segélyektől függő - így jellemezte az országot a Világbank jelentése pár hónappal a tálibok hatalomátvétele előtt. Ez persze a hivatalos, statisztikailag mért afgán gazdaságra vonatkozik. Annak alapján az ország GDP-je 2020-ban 19,8 milliárd dollár volt. Összehasonlításképpen a negyedakkora népességgel rendelkező Magyarországé 155 milliárd dollár.

Az afgán gazdaságot a drogok hajtják

Afganisztán rendkívül szegény ország, de annyira azért nem szegény, mint ahogy a hivatalos számok mutatják. A tényleges afgán gazdaság jelentős része ugyanis nemhogy nem mért, de illegális, a máktermesztésen és az abból előállított drogok (és egyéb narkotikumok) kereskedelmén alapul. Az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatala (UNODC) szerint a világ ópium- és heroinkereskedelmének 80 százaléka Afganisztánhoz köthető.

Az ópiumelőállítás csúcspontja 2017 volt, amikor közel 10 ezer tonnát állítottak elő a drogból.

AFP / WALI SABAWOON
Az UNODC becslése szerint az ópium előállításához szükséges importtal, a helyi fogyasztással, a szállítással, kivitellel együtt a teljes ópiumgazdaság mérete abban az évben 6,6 milliárd dollár lehetett. Vagyis nagyságrendileg a hivatalos afgán gazdaság harmadával megegyező összeg.

Az USA az évek során rengeteg pénzt, becslések szerint több milliárd dollárt ölt a kábítószeripar felszámolásába Afganisztánban. Kevés sikerrel. Cserébe a tálibok egyik legfontosabb bevételi forrása évek óta a kábítószeripar “adóztatása” – illetve európai szemmel inkább védelmi pénzek szedése. Az arra vonatkozó becslések nagy szórást mutatnak, hogy a táliboknak mekkora bevételük származik drogokból. A szám valahol évi 40 millió dollár és 200 millió dollár között lehet. Az viszont biztosra vehető, hogy a legális, hivatalos afgán gazdaság összeomlásával párhuzamosan a drogtermelés súlya nőni fog. Különösen, hogy a tálibok aligha fognak fellépni ellene, mint az amerikaiak.

Elkobzott ópiumot, nyers heroint és alkoholos italokat gyújtanak fel az afgán biztonsági erők Nangahar tartományban 2019-ben.
AFP / WALI SABAWOON

A tálibok bemondásra adóztatnak, de működik

Afganisztánban a gazdaság és az állam jórészt informális, és ennek köszönhetően tudtak a tálibok az elmúlt években is jelentős bevételekhez jutni – erről beszélt a hvg.hu-nak Wagner Péter, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója, aki többször járt Afganisztánban. Arról is beszélt a lapunknak adott interjúban, hogy annak a pénznek egy része, amelyet az amerikaiak elköltöttek útépítésre, építési projektekre, a tálibokhoz került, például ha a beruházás olyan területeket érintett, amit a tálibok tartottak az ellenőrzésük alatt. Wagner az interjúban példát is hoz hasonló esetre.

Wagner Péter szerint az egész rendszer erre a korrupcióval átitatott informális társadalomra épül. Differenciált adóztatás van a kábítószerpiacon is: másképp adóztatják az ópiumot, másképp a heroint, másképp az amfetamint, de rugalmasak. Ha egyik évben rossz a termés, akkor kevesebb adót szednek be, ha jobb a termés, akkor többet, sokszor bemondásra kalkulálják ki, mennyit adóztassanak, mert ha valaki hazudik, akkor egy ilyen informális társadalomban előbb-utóbb úgyis kiderül.

AFP / Wakil KOHSAR

Segély-lélegeztetőgépen

Az ország legális, külkereskedelmi negatívuma a mért, legális GDP harmadát közelíti, amit elsősorban külföldi támogatások ellensúlyoztak. Mármint a tálibok hatalomátvétele előtt, azóta ugyanis már több ország bejelentette, hogy a továbbiakban nem fog segélyeket folyósítani Afganisztánnak. Mások mellett Németország, ahol Heiko Maas külügyminiszter azt nyilatkozta, “egy centet sem adnak”, ha a tálibok átveszik a hatalmat, és bevezetik a sária törvénykezést.

A nemzetközi segélyek jelentős szerepet játszottak a (látható) afgán gazdaság növekedésében. Ami nem volt elhagyagolható, 2003 és 2012 között átlagban évi 9,4 százalékot ért el, bár azóta jelentősen lassult. 2009-ben az országba érkező segélyek még a GDP 100 százalékát tették ki, 2020-ra ez 42,9 százalékra apadt.

Az sem segíti a tálibok helyzetét, hogy az Afgán Központi Bank (DAB) nagyjából kilencmilliárd dolláros tartalékának mindössze 0,1-0,2 százalékához férhetnek hozzá – legalábbis Adzsmal Ahmadi, a pénzintézet külföldre menekült elnöke szerint. Az összeg nagy részét ugyanis nemzetközi tartalékok teszik ki, például amerikai államkötvények, vagyoneszközök és arany formájában, pusztán kisebb hányada van a dél-ázsiai országban készpénzben. Afganisztánban a jegybanknak "a nullához közelít" a dollártartaléka, mivel a radikális felkelők offenzívájára tekintettel nem kapták meg a tervezett szállítmányt külföldről. "A soron következő pénzszállítmány nem ért célba. Úgy tűnik, hogy partnereink sejthették, hogy mi fog történni" - fogalmazott.

Ahmadi kiemelte, hogy a valutatartalék hiánya nagy valószínűséggel a nemzeti fizetőeszköz, az afgáni leértékelődését, valamint az infláció emelkedését fogja okozni. Továbbá rámutatott, hogy a tálibok komoly nehézségekbe ütközhetnek, ha hozzá akarnak jutni a jegybank nemzetközi tartalékaihoz, minthogy a csoportot a világ számos országa, köztük az Egyesült Államok is terrorszervezetként tartja számon, s így szigorú szankciók vannak ellene érvényben.

Afganisztánban a magánszektor rendkívül kicsi, a foglalkoztatottak 44 százaléka a mezőgazdaságban dolgozik, és a háztartások 60 százalékának származik bevétele az agráriumból. A hazai össztermék (GDP) negyedét a mezőgazdaság adja. Összehasonlításképpen Magyarország esetében a mezőgazdaság mindössze a GDP 3,9 százalékát adja, és csak a foglalkoztatottak 4,8 százaléka dolgozik ebben a szektorban. A mezőgazdaság ugyanis alacsony hozzáadott értékkel termel, a fejlett(ebb) gazdaságokban a folyamatok jelentős része automatizált, ezért nem igényel jelentős élőmunkát.

MTI / EPA / Gulamullah Habibi
A magyar jelenlét

2015 és 2020 között tömegében két-, értékében háromszorosára növekedett a magyar export Afganisztánba, 4676 tonnáról 9900-ra, értékében 1,7 milliárdról 4,2 milliárdra emelkedve. Ennek nagy részét járművek és más szállítóeszközök; közúti vontatók, használt tehergépjárművek, karosszériák, alkatrészek, valamint gépek és motorok tették ki. 2020-ban a harmadik legnagyobb értékben, 85,8 millió forintért élelmiszer-alapanyagokat adtunk el az afgánoknak: ezek leginkább étrendkiegészítők és alapanyagok, adalékanyagok voltak – írta az mfor.hu.

A listán vannak szürreálisabb elemek is: 4,9 millió forintot tesznek ki íjászathoz, víváshoz való felszerelések, szánkók és játszótéri játékok, és 782 ezer forint értékben adtunk el körhinta-alkatrészeket is. De vásároltak tőlünk páncélszekrényt, bútort és ékszerutánzatokat is.

A másik irányban kevésbé élénk és színes a kereskedelem, 2020-ban már csak 262 kilogramm árut importáltunk 20,6 millió forint értékben. Ezek között LCD-monitorok, elektronikai termékek és alkatrészek, ízesített teakeverékek és sáfrány szerepeltek.

Amíg nincs stabilitás, nincsenek külföldi beruházások

Az afganisztáni helyzetet jól érzékelteti, hogy a hadsereg és a rendőrség fenntartására a GDP 28 százalékával megegyező összeg ment el 2019-ben. Ez az afgán állam összes kiadásának 57 százaléka volt.

Az ENSZ adatai szerint az elmúlt két évben nem jelentettek be új zöldmezős (vagyis a nulláról kezdett) külföldi beruházást Afganisztánban. A 2014 óta eltelt éveket nézve is az ilyenek száma mindössze négy. Ez nem csak a feltörekvő országokhoz képest nagyon kevés. Nepálban például tízszer ennyi külföldi zöldmezős beruházás indult, Srí Lankán ötvenszer több.

Pedig az ország jelentős ásványkincs-vagyonnal rendelkezik, ami vonzóvá tenné a külföldi befektetők szemében. Feltéve persze, ha a beruházások üzleti, jogi, sőt fizikai biztonsága garantálható lenne.

Az országban több érclelőhely található, egyebek közt réz, kobalt, szén és vasérc. Továbbá olaj, földgáz és drágakövek.

AFP / FARSHAD USYAN

De a 21. századi világgazdaságban a legfontosabb nyersanyag, amiből Afganisztánban rengeteg van, az a lítium. Amely a jelenleg legelterjedtebb akkumulátortípus alapanyaga, márpedig manapság egyre több berendezésben alkalmaznak akkumulátorokat a mobiltelefonoktól kezdve a fejhallgatókon át a személygépjárművekig. 2010-ben az amerikai hadügyminisztérium egyik belső jelentése szerint Afganisztán lehetne a “lítium Szaúd-Arábiája” – utalva az olajnagyhatalom arab országra.

Kína ott van a szomszédban

Nem véletlen, hogy Kína már júliusban tárgyalóasztalhoz ült a tálibokkal. Pekingnek akad néhány gazdasági érdekeltsége Afganisztánban (egy rézbánya és néhány olajkút), de ennél fontosabb, hogy a szomszédos Pakisztánban 50 milliárd dollárnyi beruházása van. Földrajzilag Afganisztán egyértelműen Kína érdekszférájába tartozik, azonban 2001-ben, mikor az USA bevonult, Kína még nem volt az a gazdasági és katonai szuperhatalom, mint manapság. Az biztos, hogy Peking érdeke egy stabil, békés Afganisztán.

Az még a jövő zenéje, hogy lesznek-e jelentős kínai beruházások Afganisztánban. Alapvetően Peking a globális befolyásszerzés eszközeként tekint a nagyberuházásokra (ld. Budapest–Belgrád vasút), azonban ha Afganisztánban fennmarad az éles polgárháborús helyzet, vagy ha a tálibok véres elnyomást tartanak fenn, Peking aligha fog kockáztatni, és inkább távol tartja magát, és pusztán biztonsági kockázatként tekint Afganisztánra.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?