A jegybankelnök szerint a liberalizációra épült globalizáció addig működött jól, amíg Kína a globalizáció vezető és versenyképes hatalmává nem vált. Úgy látja, a jövő “egy duális globális gazdaság” lehet.
A Magyar Nemzeti Bank elnöke rövid értekezésben reagált Jean Pisani-Ferry, a Bruegel Intézet közgazdászának "A globalizáció vége, ahogy mi látjuk" című cikkére – a Facebookon közzétett reflexiót a portfolio.hu vette észre.
Reagálásában Matolcsy nem száll vitába a közgazdász megállapításával, miszerint vége a globalizációnak, de szerinte “igazságtalan lenne, ha meg sem említenénk a jelenlegi globális hatalom és több nyugati ország szerepét ebben a végkifejletben.”
A jegybankelnök szerint a liberalizációra épült régi globalizáció az árucikkek, szolgáltatások, tőke, adatok, személyek szabad áramlását követelte meg, és ez “jól működött, amíg Kína a globalizáció vezető és versenyképes hatalmává nem vált, veszélyt jelentve ezzel a Nyugat számára.”
Alapvetően nem a globális kormányzás, a lemaradtak lázadása vagy az innováció új hullámai iránti igény fenyegeti a régi globalizációt, hanem a Kelet sikerei, és különösképpen Kína felemelkedése – állapította meg, hozzátéve: “ebből a fenyegetésből vagy egy új G2-es világrend vagy egy új duális globális gazdaság alakulhat ki”.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.