Sokkal inkább az 1991-es puccskísérlet, illetve Oroszország, Ukrajna és Fehéroroszország vezetőinek összesküvése - érvel a 90 éves Mihail Gorbacsov, aki a Russia in Global Affairs című szaklapban fejtette ki a nézeteit.
"A peresztrojka helyes volt, mert az embereket a saját sorsuk urává akarta tenni" - hangsúlyozza a Szovjetunió utolsó elnöke, aki hatalomra jutásától kezdve, 1985-től kísérletezett reformokkal, hogy megmentse a rendszert, melyet az 1917-es forradalom hozott létre. Az utolsó évtizedek a pangás évei voltak Gorbacsov előtt.
"Aki azt állitja, hogy nem volt szükség peresztrojkára, annak rövid az emlékezete. Vagy nem akar emlékezni arra, hogy milyen is volt a szovjet társadalom lélektani és morális helyzete 1985-ben. Az emberek változás után kiáltottak. Mindenki - a vezetők és az egyszerű nép - azt érezte, hogy valami baj van az országgal, amely egyre mélyebbre süllyedt a stagnálásba. A gazdasági növekedés szinte megállt."
Érdekes, hogy ezen a ponton Gorbacsovban nem merül fel a gyanú, hogy a peresztrojka nem volt kidolgozott gazdasági reform. Olyan mint amilyet Teng Hsziao-ping irányításával már 1978-ban elindítottak Kínában. Gorbacsov ehelyett politikai okokra vezeti vissza a peresztrojka és a Szovjetunió bukását:
"Két halálos csapás érte a peresztrojkát. Az egyik az a puccskísérlet, melyet konzervatív erők szerveztek - az én környezetemből is - 1991 augusztusában. A másik pedig az a paktálás Oroszország, Ukrajna és Fehéroroszország vezetői között, amellyel megszüntették évszázadok óta fennálló országunkat."
Mihail Gorbacsov ezzel felvállalta a cári Oroszország örökségét, melynek elkótyavetélését gyakran neki tulajdonítja a mai orosz közvélemény. Gorbacsov szerint azonban Borisz Jelcin a felelős. Gorbacsov egykori vetélytársa a kommunista párt Politikai Bizottságában, a puccs idején bátran kiállt a konzervatívok ellen, akik gyorsan és csúfosan megbuktak. Jelcin Oroszország vezetőjeként megerősödött míg Gorbacsov meggyengült.
"Jelcin uralkodni akart a Kremlben. Ő és a környezete rombolta le az országot, áldozta fel a Szovjetuniót. Annak ellenére, hogy korábban megígérte: a Szovjetunió valamilyen formában továbbra is fennmarad" - emlékezik most a 90 éves Gorbacsov rég halott vetélytársára, aki Oroszország elnökeként írta be magát a történelembe.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.