Kohl kancellár akadályozta a NATO keleti kiterjesztését
Ez derül ki azokból a dokumentumokból, amelyeket most tett közzé a külügy Berlinben. Helmut Kohl célja a német egyesítés volt, és emiatt sok engedményt tett Moszkvának.
Ez derül ki azokból a dokumentumokból, amelyeket most tett közzé a külügy Berlinben. Helmut Kohl célja a német egyesítés volt, és emiatt sok engedményt tett Moszkvának.
Csak a Szovjetunió összeomlásakor derült ki, hogy 1979-ben egy szverdlovszki katonai laborból szabadultak ki a több tucat ember halálát okozó lépfene-, másik nevén anthrax-baktériumok. Meglehet, hogy a Covid-járványt okozó vírus valódi történetének felgöngyölítéséhez is még évek kellenek.
Sokkal inkább az 1991-es puccskísérlet, illetve Oroszország, Ukrajna és Fehéroroszország vezetőinek összesküvése - érvel a 90 éves Mihail Gorbacsov, aki a Russia in Global Affairs című szaklapban fejtette ki a nézeteit.
Putyin több törvénnyel is igyekszik bebiztosítani azt, hogy nyugodtak legyenek számára a visszavonulás évei.
Oroszországban létfontosságúnak számít, hogy fedél legyen az ember feje fölött. Nemcsak az, amely megvéd az esőtől vagy a hótól, hanem az, amely oltalmat nyújt az alvilágtól, a rendőrségtől és a titkosszolgálatoktól. A mindenható ernyőt „krisának” (tető) hívják, s a maffiaállam jeleit mutató putyini rezsim is bátran él a védelmezés és büntetés eszközeivel.
Összesen 27 darab olyan Mercedes készült, amiből az egyik az egykori orosz elnöké volt. Nem kis dolgokat láthatott.
Az oroszok ugyanúgy ünnepelték 1991-ben az éppen megszerzett szabadságot, mint a többi kelet-európai ország. A Nyugat azonban nem így látta, a világ úgy ítélte meg, hogy a kelet-európai forradalmak nem csak a kommunizmustól való megszabadulást jelentették, hanem az orosz megszállás végét is. Ez súlyos hiba volt, s ez hozta ránk negyed évszázaddal az új hidegháborút, vagy a talán még annál is veszélyesebb helyzetet – véli Angus Roxburgh, a BBC volt moszkvai és brüsszeli tudósítója.
Ha valamelyik árverésen vagy aukciós portálon feltűnik egy-egy híresség, celeb vagy politikus egykori járgánya, mindig hatalmas az érdeklődés. Erre számíthat az a férfi is, aki egy olyan ZIL limuzint szeretne eladni, amelyet annak idején két szovjet-orosz államfő, Mihail Gorbacsov és Borisz Jelcin is használt.
Húsz évvel ezelőtt, 1991. augusztus 19-én furcsa események zajlottak Moszkvában és a Krím-félszigeten, ahol az akkori szovjet elnök, Mihail Gorbacsov nyaralt. Augusztus 19-e hétfőre esett, és ennek a napnak a hajnalán egy botcsinálta szerveződés, a Rendkívüli Állapot Állami Bizottsága egyszerűen leváltotta az elnököt. A végül elbénázott puccs mindazonáltal a Szovjetunió széteséséhez vezetett.
Sokan politikai szándékot sejtenek amögött, hogy hosszú hallgatás után megszólalt Borisz Jelcin volt orosz elnök lánya. Tatyjana Jumaseva blogjában, vagyis internetes naplójában idézi fel az 1990-es évek eseményeit.