Magyarország az egyike azon uniós tagországoknak, ahol a leginkább mélyült a szakadék a szegénységi küszöb alatti és feletti jövedelemmel rendelkezők között.
Magyarország az egyike annak a 16 európai uniós országnak, ahol a gazdagok és a szegények közötti különbség egyre nő a nyári pihenéshez való hozzáférés terén, 750 ezer alacsony jövedelmű magyar például meg sem engedheti magának, hogy nyaralni menjen – írja a Népszava az Európai Szakszervezeti Szövetség (ESZSZ) friss felmérése alapján.
A jelentés szerint Európában 35 millió ember nem tud elmenni nyári szabadságra, Magyarországon a szegénységi küszöb alatt élők több mint 72 százaléka nem engedheti meg magának ezt a „luxust”, ez a szám több mint tíz százalékkal magasabb, mint a 27 uniós tagállam átlaga.
A legrosszabb a helyzet Görögországban, ahol a szegénységi szinten élők majdnem 90 százaléka kimarad a nyaralásból. A sorban ezután Románia (86,8 százalék), Horvátország (84,7 százalék), Ciprus (79,2 százalék) és Szlovákia (76,1 százalék) következik.
A magyarok háromnegyede szegénynek számít uniós szinten
Csak Romániában rosszabb a helyzet az uniós tagországok közül.
Az Eurostat adatainak elemzéséből kiderül, hogy az elmúlt évtizedben 16 uniós tagországban nőtt a szakadék a szegénységi küszöb alatti és feletti jövedelemmel rendelkezők között. Romániában például a szegénység kockázatának kitett emberek 86,8 százaléka nem engedhette meg magának a nyaralást, szemben a magasabb jövedelemmel rendelkezők 46,7 százalékával. Ez a 40,1 százalékpontos különbség 2010 óta 17,1 százalékponttal nőtt.
Romániát követően sorrendben Szlovákiában, Horvátországban, Litvániában és Magyarországon mélyült leginkább a szakadék a két tábor között.
A szövetség sajtóközleménye szerint az európai minimálbér megteremtéséről rendelkező jogszabályba be kell építeni egy "tisztességes küszöbértéket”, amely biztosítaná, hogy a törvényes minimálbér soha ne legyen kevesebb, mint a mediánbér 60 és a tagállami átlagbér 50 százaléka. Az ESZSZ kalkulációi szerint ez 24 millió ember számára hozna fizetésemelést. Az Európai Bizottság tavaly októberben tette le az asztalra jogszabályi javaslatát az európai minimálbérről. Az előterjesztésről jelenleg az Európai Parlament és a tagállamok illetékes fórumai tárgyalnak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.