Ugyan majdnem 8 százalékos GDP-növekedést mértek Kínában, ez a szám még így is elmarad attól, amit az elemzők reméltek.
A kínai gazdaság 7,9 százalékkal növekedett az idei második negyedévben az egy évvel korábbihoz képest. A helyi statisztikai hivatal azzal a kommentárral adta ki az adatot, hogy ez a járvány megfékezését követő stabil helyreállást jelzi, de a valóság nem ennyire egyszerű: ez a szám kisebb növekedést jelent, mint amit az elemzők vártak. A legtöbben 8,1 százalékos növekedésben bíztak.
Az első negyedévben még 18,3 százalékkal nőtt a kínai gazdaság – annak, hogy most lassult a növekedés, egyértelműen az az oka, hogy tavaly ott az első negyedévben ütötte meg a gazdaságot a járvány, a másodikra már elkezdett helyreállni a régi rend.
Azt a statisztikai hivatal is hozzátette: a járványhelyzet alakulása a világ többi részén jelentősen befolyásolja a kínai külkereskedelem teljesítményét, miközben az ország egyes részein szórványosan felbukkanó járványgócok esetenként a termelést, illetve a keresletet fogják vissza.
A kínai vezetők erre az évre 6 százalék fölötti növekedést várnak, de abban teljes az elemzői egyetértés, hogy hacsak nem okoz a járvány újabb krízist, akkor ez gond nélkül meglesz, sőt, 8 százalék fölötti növekedés is lehet az év végére. Az IMF 8,4 százalékos növekedést valószínűsített.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.