A jegybankelnök korábban hosszabb cikkben magyarázta, miért nem jó az euró a magyaroknak.
A magyarok 69 százaléka szívesen fizetne itthon euróval a forint helyett – állapította meg az Eurobarométer felmérése, melynek eredményét a Portfolio.hu idézte. A lap szerint ez 3 százalékpontos növekedés az egy évvel korábbi állapothoz képest. A megkérdezettek 26 százaléka nem szeretné, hogy Magyarországon is bevezessék az eurót, ami 5 százalékpontos csökkenést jelent. A többiek bizonytalanok voltak a kérdésben.
„Nem hiszem, hogy hirtelen még európártibbá váltak a magyarok, sokkal inkább a nemzeti valutának a válság során mutatott rossz teljesítménye, a gyenge forint böjtje mutatkozik meg a közvéleménykutatók adataiban” – mondta az okokról a Portfoliónak Bod Péter Ákos, a Budapesti Corvinus Egyetem professzora, utalva arra a forint jelentősen gyengült a koronavírus-járvány alatt.
Bod szerint nem az eurót szeretik jobban az emberek, hanem a forint ingadozásával és gyengülésével van gondjuk, amit az euró bevezetése megoldana. A Portfolio hozzáteszi, hogy a forint a járvány során jelentős leértékelődésen ment keresztül: míg ugyanis 2019-ben, vagyis a válság előtt 310 és 330 közötti árfolyamok voltak jellemzőek, addig a pandémia alatt az inkább 360 körüli euró-forint jegyzés. A magyar deviza ráadásul rövid ideig a 370-es szinttel is megismerkedett, ami a forint mindenkori mélypontja az euróval szemben.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető közgazdásza egy véleménycikkében amellett érvelt, hogy a következő válságra az euró bevezetésével lehetne felkészülni. „A gyengébb forint magasabb inflációt okoz, és relatív vagyonvesztést okoz a magyar emberek többségének. A gyors és kiszámíthatatlan árfolyamváltozás pedig az üzleti tervezés során okoz problémát” – írta Török.
Az MNB ennek ellenére nem szeretne magyarországi eurót, amit Matolcsy György jegybankelnök is hangoztatott. Egyik írásában pedig úgy vélekedett, hogy Magyarország azért tudott gyorsan fejlődni, mert nem vezettük be az eurót.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.