Kovács Gábor
Szerzőnk Kovács Gábor

Minimálisan ugyan, de megemeli 2 százalékos inflációs célját az eurózóna jegybankja, és folytathatja gazdaságélénkítő politikáját. A magyar jegybank már szigorítási ciklusba kezdett, jelenleg az infláció 5 százalék fölött jár, és középtávon is veszélyben a 3 százalékos cél.

Megállapodtak az Európai Központi Bank (EKB) döntéshozói, hogy két százalékra módosítják a jegybank hivatalos inflációs célját az eddigi „két százalékot közelítő, de el nem érő” célról és átmenetileg tolerálják az infláció túlszaladását is a célszámon – írja a Portfolio.hu a Bloomberg információira hivatkozva.

A nagyobb értelmezési és cselekvési mozgástér megteremti az EKB-nak a lehetőséget arra, hogy az eddig is ultralaza monetáris politikáját még tovább folytassa, hiszen megengedőbbnek mutatkozhat az infláció átmenetileg gondolt felpörgésével kapcsolatban is (mint amire most az EKB egyébként is számít a járvány utáni gazdasági ellendülés időszakában). Az EKB a nyári hónapok után dönt majd, hogy mi legyen a rendkívül laza feltételrendszerű, járvány elleni fellépésre született eszközvásárlási programjával (PEPP), meddig folytassa a vásárlásokat és milyen ütemben. Mivel az EKB az év második felében az eurózóna inflációjának emelkedésére számít, a most 2 százalékra változtatott szimmetrikus inflációs célra mutogatva elképzelhető, hogy még tovább fog eszközöket vásárolni az EKB, és az első lehetséges kamatemelés időpontja is még tovább tolódhat a horizonton.

A járványválság idején a világ jegybankjai állampapírokat és egyéb eszközöket vásároltak, támogatott hitelprogramokat indítottak – vagyis pénzt öntöttek a gazdaságra annak megtámogatása érdekében. Ez alapesetben pörgeti az inflációt, hiszen ha sok a pénz a gazdaságban, csökken az értéke. A járványkorlátozások miatt az infláció nem nőtt (sőt), azonban a gazdaságok újraindulásával az inflációs nyomás is megjelent.

Magyarországon jelentősen, júniusban az infláció 5,3 százalékra gyorsult. Ezt részben egyedi hatások magyarázzák, de középtávon is veszélybe került a jegybanki cél (ami Magyarországon 3 százalék, plusz-mínusz egy százalék). A Magyar Nemzeti Bank (MNB) ezért szigorítási ciklusba kezdett kamatemeléssel, a pénzpumpa lassításával. Illetve Matolcsy György jegybankelnök minden létező fórumon arra inti a kormányt, hogy hűteni kellene a gazdaságot, nem pedig állami költekezéssel tovább fűteni.

Az eurózónában júniusban lassult az infláció, a megelőző havi 2 százalékról 1,9 százalékra. Ami azt illeti, az EKB a járvány előtt megközelíteni sem tudta a saját, 2 százalékos célját, az infláció attól rendre elmaradt, méghozzá nagyon. Az előrejelzések szerint 2021 második félévében a gazdasági újraindulással párhuzamosan 2 százalékot meghaladó infláció lehet az eurózónában.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.