A világ fő olajexportáló államai nem tudtak megállapodni a kitermelés szabályozásáról. Ezt követően a rekordmagas olajár valamelyest csökkent, de a jövő teljesen bizonytalan.
2018 októbere óta a legmagasabb szintre, 77,84 dollárra került a Brent olaj hordónkénti ára. Ezt szintet 3,4 százalékkal sikerült lenyomni, miután az OPEC+ államok (a + Oroszországot és néhány kisebb jelentőségű olajtermelő államot jelent az alapító tagokhoz képest) töröltek egy találkozót, amelyen meg kellett volna állapodni az új kvótákról.
Az olajminiszterek elszántan vitatkoztak, de végül is Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emirátusok érdekellentétét nem sikerült feloldani. Ebből a piacok arra következtettek, hogy néhány kitermelő ország, amelynek gyorsan szüksége van pénzre, egyoldalúan növeli a kitermelést a közös megegyezés hiányában. Ezért csökkentek az árak. "Az Egyesült Arab Emirátusok növelheti az olajkitermelést, és más országok követhetik a példájukat" – nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek a Mizuho energiaágazatának igazgatója.
Miért ugrott szembe az Egyesült Arab Emirátusok a világ legnagyobb olajexportőrével, Szaúd-Arábiával? A kvótákba beleegyeztek volna, de abba már nem, hogy azok 2022 végéig érvényben is maradjanak. Jelenleg jövő április 1. a határidő, amelyet Szaúd-Arábia szeretett volna meghosszabbítani az év végéig.
Az eredmény a teljes bizonytalanság. A washingtoni Fehér Ház nagy figyelemmel kíséri az olajár alakulását, hiszen az a konjunktúra szempontjából távolról sem közömbös az egész globális gazdaság számára. A Reuters tudósítójának azt mondták Washingtonban, hogy már tárgyaltak mind Szaúd-Arábia, mind pedig az Egyesült Arab Emirátusok döntéshozóival, és ennek alapján bizakodnak.
Mi lesz az amerikai olaj kitermeléssel?
A magasabb ár minden bizonnyal a kitermelés fokozását eredményezi majd az Egyesült Államokban is. Jelenleg 11 millió hordó olajat hoznak felszínre egy nap az USA-ban. A rekord 13 millió hordó volt 2019-ben, úgyhogy van tere a növekedésnek főként, ha a konjunktúra tényleg beindul, ahogy azt mindenki reméli az USA-ban.
Július 4-én, a függetlenség napján mindenesetre az amerikai autósok azt láthatták a benzinkutaknál, hogy az ár 44%-kal volt magasabb, mint egy évvel korábban.
A Goldman Sachs szerint az OPEC+ döntésképtelensége nagy bizonytalanságot jelent a piacok számára. Az előrejelzések új emelkedést mutatnak: a jövő év elejére a Brent hordónkénti ára 80 dollár lehet.
Sokan bíznak abban, hogy hamarosan újra asztalhoz ülnek az OPEC+ államok olajminiszterei, hogy döntsenek a kvótákról és a dátumokról. Az iraki olajminiszter szerint erre tíz napon belül sor kerülhet – írja a Reuters hírügynökség.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.