Gazdaság Lengyel Miklós 2021. június. 29. 14:05

Miért sürgette Netanjahu német hadihajók megvásárlását?

Súlyos állításokat fogalmazott meg egy korrupcióellenes szervezet a nemrég megbukott izraeli miniszterelnökről.

Izrael miniszterelnöke hosszas politikai harc után megbukott, és már nem akadályozhatja a 3000-es korrupciós vizsgálatot, amelyet egy ügyvéd inditott el Izraelben. Vele készített interjút a hamburgi Der Spiegel.

Eliad Shraga évekig harcolt azért, hogy kiderüljön: milyen szerepet is játszott Izrael akkori miniszterelnöke abban a fegyverzetvásárlási ügyben, amelyben a zsidó állam a Thyssenkrupp művektől tengeralattjárókat és korvetteket vett.

"Ez nem személyes háború Benjamin Netanjahu ellen. A mi szervezetünk – Minőségi Kormányzásért – a korrupció ellen küzd. Most abban bízunk, hogy a bírák megbízzák az ügyészséget: folytasson alapos vizsgálatot az ügyben.

Az izraeli haditengerészet és a hadügyminisztérium egyáltalán nem akarta ezeket a plusz tengeralattjárókat. Nagyon költséges ugyanis ezeknek a szerkezeteknek a karbantartása, vagyis pénzügyileg igen nagy problémát okoztak a haditengerészetnek, illetve a hadügyminisztériumnak. A korvettek ügyében pedig az volt a katonák álláspontja, hogy nemzetközi tendert kellene kiírni – az ügyvéd szerint erre kellett a megvesztegetési pénz. "Izrael olyan hadihajókat vett, melyekre nem volt szüksége. Ha ez így volt, akkor ez nemzetbiztonsági kérdés is, mert azt jelenti, hogy a korrupció a fegyveres erőket is elérte. Ez pedig gyengíti Izrael biztonságát."

Honnan jött a megvesztegetési pénz?

Az ügyvéd azt állítja: "Minden jel arra mutat, hogy ezek a pénzek a Thyssenkrupptól érkeztek. A cégnek sürgősen szüksége volt szerződésekre, és ezért nemigen figyelt az etikai szabályokra. Az izraeli ügyészség előzetes vizsgálata szerint Miki Ganor, a Thyssenkrupp izraeli ügynöke adta át ezeket a pénzeket. Legkevesebb 10 millió eurót adott át a Thyssenkrupp izraeli ügynöke különböző magas rangú személyiségeknek Izraelben."

Netanjahunak eddig csak a kabinetfőnökét gyanúsítják, őt magát csak tanúként hallgatták ki.

"Miki Ganor azután lett a Thyssenkrupp izraeli ügynöke, hogy Netanjahut miniszterelnökké választották. Ő nagyon közeli barátja Netanjahu ügyvédjének, aki egyben az exminiszterelnök egyik unokatestvére is.

Netanjahunak személy szerint is haszna származott a megkötött szerződésből, mert részben tulajdonosa volt egy cégnek, amely alvállalkozóként volt érintett. A SeaDrift nevű cégnek a részvényeit Benjamin Netanjahu tízszeres haszonnal adta el, míg a tengeralattjáró-szerződés értéke 1,5 milliárd euró volt.

Izrael egész tengeralattjáró-flottája német gyártmány. A német állam 500 millió eurós engedményt adott a legutóbbi üzlethez. Az izraeli ügyvéd viszont azt állítja, hogy Izrael flottájának semmi szüksége nem volt ezekre a tengeralattjárókra. "Körülbelül 50 tábornok – köztük volt hadügyminiszterek és vezérkari főnökök – nyilatkoztak úgy az igazságszolgáltatás előtt, hogy a tengeralattjáró-üzlet nem az eljárási szabályok szerint köttetett meg. Az izraeli hadsereg ellenezte azt. A megállapodásnak ugyanis az is a része volt, hogy a németek eladhatnak tengeralattjárókat Egyiptomnak is, ez pedig sértette Izrael stratégiai érdekeit.

Nem ez az első alkalom, hogy német cégek korrupciós botrányba keverednek Izraelben – közölte az ügyvéd. A Siemensnek jelentős összegű büntetést kellett fizetnie, mert kiderült, hogy megvesztegetéssel érte el: az izraeli elektromos művek tőle vásároljon – emelte ki az ügyvéd.

Arra a kérdésre, Németországban miért nem vizsgálódnak, azt válaszolta: nem tudja, ám "ha nincs vizsgálat, akkor nem lehet bizonyítékot gyűjteni sem". Úgy véli azonban, hogy "Angela Merkel kancellár a legjobbat akarta ebben az ügyben is. De ez a jószándék nem blokkolhatja a vizsgálatot, amely arról szól, hogy mind Izraelben, mind Németországban közpénzt magáncélra használtak fel."

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Matalin Dóra 2024. december. 18. 19:30

Mazzag Izabella, az Azahriah-film rendezője: Az a hitvallásom, hogy nem kell mindent érteni, néha elég csak érezni

Elvégezte a Táncművészeti Egyetemet, de tudta, hogy az SZFE-re kell járnia. A Színművészeti átalakítása óta szimbolikus rémálmai vannak. <strong>Falkám című filmje sikere váratlanul érte, azóta állandóan a pszichés betegségről kérdezik. </strong>Szívesen válaszol, mert sok pozitív visszajelzést kap, hogy mennyi embernek segít ezzel. HVG-portré.