Gazdaság Lengyel Miklós 2021. június. 28. 15:55

Június 30: a sokak számára ismeretlen, mégis fontos Brexit-dátum

Az uniós polgároknak eddig kell jelentkezniük, ha a jövőben is az Egyesült Királyságban akarnak élni. Ugyanígy néhány uniós államban a brit polgároknak kell nyilatkozniuk: mennek vagy maradnak?

13 uniós tagállam plusz Nagy-Britannia döntött a Brexit kapcsán arról, hogy új engedélyre lesz szüksége minden EU polgárnak az Egyesült Királyságban. Csakhogy sokan nem tudnak arról, hogy a határidő június 30 – írja a brüsszeli Politico.

A brit polgárok számára különböző dátumok vannak. Franciaországban, Máltán, Lettországban és Luxemburgban nekik is június 30 a céldátum, más uniós tagállamokban csak később zárul a kapu. Hány emberről is van szó? Nagyon sokról, de senki sem tudja, hogy pontosan mennyiről.

5,6 millióan már jelentkeztek

Május végéig 4,9 milliós uniós polgár adott be letelepedési kérést a brit kormányhoz. A többiek Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc polgárai. A londoni belügy szerint valójában körülbelül 5,2 millió emberről van szó, mert vannak, aki kétszer is beadták a kérvényüket. Ez a magas szám meglepte a brit kormányt, amely 3,4 millióra becsülte a Nagy-Britanniában éldegélő uniós polgárok számát.

Különösen durván alábecsülték a bolgár, olasz, portugál, román és spanyol kérvényezők számát. A románok esetében például 400 ezerre számítottak, erre több mint 800 ezer kérvényt kapott a brit belügy.

Mi lesz a határidő lejárta után?

Ebben eltér egymástól London és az EU álláspontja. A két fél szakértői a héten egyeztetnek, de Brüsszelben attól tartanak, hogy a brit belügy keményen lép majd fel azokkal az uniós polgárokkal szemben, akik nem adtak be kérvényt.

Ez azt jelenti, hogy

elveszíthetik a munkavállalási engedélyüket, nem bérelhetnek ingatlant Nagy-Britanniában, és nem lesznek jogosultak egészségügyi és oktatási szolgáltatásokra.

A Brexit lehetővé teszi azt a kormányoknak, hogy elnézzék, ha valaki nem adta le kérvényét időben, amennyiben "erre észszerű oka volt". A brit kormány azonban már áprilisban jelezte: szerintük a hajléktalanokra és gondnokság alatt álló gyerekekre vonatkozik ez az elnéző magatartás.

Határidő?

Hollandia, amely megköveteli a brit polgároktól a kérvényezést, egyoldalúan módosította a határidőt szeptember 30-ra. Ezt javasolja a briteknek is.

Londonban a kormányszóvivő egyből jelezte: erről szó sem lehet! A bevándorlási miniszter viszont azt mondta, hogy amennyiben egy uniós polgárt elcsípnek a határidő lejárta után, akkor egy olyan felszólítást kap, hogy 28 napon belül jelentkezzen. Addig pedig fennmaradnak a korábbi jogai Nagy-Britanniában. Utána a brit belügy egyedi alapon bírálja el ügyeiket.

Komoly gondot jelent ugyanakkor, hogy a brit nyilvántartás teljesen digitális. Sok brit háziúr nem rendelkezik digitális hozzáféréssel, ezért az uniós állampolgároknak gondot okozhat, hogy miképp igazolják: törvényesen élnek Nagy-Britanniában. Nagyon nagy a feldolgozatlan kérvények száma is: a londoni belügyben 300 ezres az elmaradás. A bevándorlási miniszter ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy az uniós polgároknak elég, ha felmutatják azt, hogy idejében beadták a kérvényt annak érdekében, hogy továbbra is Nagy-Britanniában éljenek és dolgozzanak – írja a Politico.

zöldhasú
Hirdetés