Gazdaság Bank360.hu 2021. június. 05. 06:31

Nyári munkákra is mehet az otthonfelújítási támogatás, de nem árt a részletekre figyelni

Klíma, előtető építése, térkő lerakása: nyári felújítási munkák, amelyekre mind igényelhető lakásfelújítási támogatás. De mekkora állami támogatásra lehet számítani és mire kell odafigyelni? Ennek jártak utána a Bank360 elemzői.

Továbbra is elérhető az állami lakásfelújítási támogatás, melynek segítségével kifejezetten nyáron időszerű felújítási munkákat is el lehet végezni. A támogatás segítségével legfeljebb hárommillió forinthoz juthatnak az igénylő családok, a támogatás végösszege azonban nem haladhatja meg a teljes felújítási költségek felét. A támogatást fele-fele részben fizetik ki anyagköltségre és munkadíjra, így a benyújtott számlák között (számlaérték alapján) legalább negyed-negyed részben kell szerepelniük anyagköltségnek és munkadíjnak, hogy a végén az 50-50 százalékos szabály ne korlátozza, hogy mekkora támogatáshoz jutunk hozzá.

A Bank360 elemzésében egy klímaberendezés beszerelése, egy előtető építése és a kert egy részének térkövezése esetére vizsgálta meg, hogy mekkora támogatásra számíthatunk.

A klíma drágább, mint beszerelése

A nagy hőség ellen beszerzett klímaberendezés építése vagy akár cseréje is finanszírozható a lakásfelújítási támogatásból. Egy nappaliba is behelyezhető, jó minőségű, megfelelő hűtési teljesítményű klímaberendezés már 180 ezer forinttól megvásárolható. A klíma telepítése során várhatóan ez a legnagyobb költség, a beszerelés munkadíja pedig 70 ezer forintból kijöhet. Fontos, hogy klímaberendezést csak képesítéssel rendelkező szakember végezhet, különben nem lesz érvényes a garancia.

Vagyis az új klíma beszerelése összességében inkább anyagköltséget igényel kevesebb munkadíj mellett. Ez az aránytalanság ugyanakkor nem befolyásolja a megigényelhető támogatási összeget, a benyújtott számlák összértéke ugyanis 250 ezer forint, melynek a fele 125 ezer forint, és mivel ennek az összegnek a fele (62 500 forint) mind munkadíjból, mind pedig anyagköltségből van a számlák között, ezért meg is lehet célozni a 125 ezer forintos támogatást.

A kiegyensúlyozatlanság ugyanakkor akár hátrány is lehet, hiszen a megítélt támogatási összeg felének a munkadíjnak kell lennie. Így, ha csak a klímára igényelnénk a támogatást, és egy drágább, mondjuk 300 ezer forintos klímát vesz egy igénylő, aminek a beszerelési díja változatlanul 70 ezer forint, akkor már nem kaphatja meg a teljes költség felét (185 ezer forintot), hanem csak 140 ezer forint járna neki, mive munkadíjra csak 70 ezer forintot költött.

Az előtető és a térkövezés szintén anyagigényes

Ha a teraszra szépen kivitelezett, fából és zsindelyből ácsolt tetőt építünk, akár rossz időben és tűző napsütésben is kint ücsöröghetünk. Az otthonfelújítási támogatás kerete ezt is fedezi. Bár a faanyag ebben az esetben sem olcsó, egy közepesen nagy teraszon már 200 ezer forint feletti összeget képvisel, még a héjazatot alkotó zsindellyel és a segédanyagok költségeivel együtt sem lesz túl magas az anyagköltség aránya. Ugyanis a munkadíj sem olcsó, majdnem 300 ezer forint. Így megkapható a teljes költség fele, közel 350 ezer forint.

Hasonló a helyzet a térkövezés esetén, enyhén az anyagköltségek dominálnak, de a munkadíj sem elhanyagolható. A térkő munkálatok esetén nagy eltérések lehetnek a szükséges munkaóra tekintetében. Ha például a talaj nem megfelelő, vagy korábban még semmilyen burkolat nem volt a kiválasztott földterületen, az előkészítő munkálatok jelentősen megemelhetik a munkadíjat. Átlagos esetben a segédanyagok, a készbeton és a térkő ára valamivel meghaladják a munkálatok költségét.  Így 241 ezer forint az anyagköltség, 163 ezer forint a munkadíj, amivel a maximális támogatási költséget, 202 ezer forintot is megkaphatunk.

+1: érdemes egyszerre több munkát is elvégezni, és a biztosítást se felejtsük el

A fenti példáknál külön-külön vizsgáltunk meg néhány tipikus nyári felújítási munkát, ugyanakkor érdemes több felújítást is elvégezni, és csak utána fordulni támogatásért az Államkincstárhoz: a támogatást ugyanis egy család csak egyszer igényelheti.

Az otthonfelújítási támogatás utófinanszírozású, a támogatást tehát csak a munkák elvégzése után igényelhetjük. Ha nincs megfelelő mennyiségű anyagi forrásunk, hogy elvégezzük a felújításokat, kedvező, három százalékos kamatozású, államilag támogatott hitelt lehet a munkákra felvenni.

Ha viszont nem tudjuk vagy nem szeretnénk jelzáloghitellel terhelni a lakásunkat, akkor egy személyi kölcsön is jó megoldás lehet, ami bár jellemzően magasabb kamattal érhető csak el, de ha a támogatás összegét betörlesztjük a hitelbe, akkor jelentős mértékben csökkenthetjük a hitelköltségeket.

A lakásfelújítási munkálatok végeztével pedig érdemes megvizsgálni, hogy nőtt-e a lakás értéke, és ha igen, fedezi-e az új értéket a korábban megkötött lakásbiztosítás. Ha már nem, akkor érdemes újat kötni, hogy ismét biztonságban tudhassuk a lakásunkat egy esetleges természeti katasztrófa, csőtörés vagy tűzkár esetén.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.