Az összefogás pártjai szerint nem csak aljas volt a kormány húzása, de az Alkotmányt is sérti.
Az ellenzéki pártok az Alkotmánybírósághoz fordulnak a közvagyon alapítványokba szervezése miatt – írja közös közleményében a DK, a Jobbik, az LMP, a Momentum, az MSZP és a Párbeszéd.
Miután megszavazta a parlament a vagyonkezelő alapítványokról szóló törvényeket, idén áprilisban összesen 11 felsőoktatási intézmény és rengeteg ingatlan került ki az állam kezéből. A kormány eddig 31 közérdekű vagyonkezelő alapítvány létrehozásáról döntött, ezek együttesen már több ezermilliárd forintot hasítottak ki a köztulajdonból.
Meggyőződésünk szerint ez nemcsak végtelenül aljas tett volt, hanem sérti az Alaptörvényt is
– írják a pártok. „Színtiszta hazugságnak” nevezik, hogy ez az egyetemek színvonalának javításáról szólna. Emlékeztetnek, a magyar felsőoktatás több mint 1100 milliárd forintos uniós fejlesztési forrástól esett el a modellváltások miatt. Az Alkotmánybíróságtól a közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló törvény megsemmisítését kérik.
Most betonozta be a kormány a szellemi és kulturális hátországát
A Parlament keddi szavazásai után alig maradt állami fenntartású egyetem, az öt közalapítványhoz is milliárdos nagyságrendű állami vagyon került. A voksolás nem volt egyszerű, több képviselő jelezte, hogy nem működik a szavazógépe, emiatt kellett megismételni egyes szavazásokat, a kormány javaslatai mindenesetre gond nélkül átmentek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.