A Közgazdászok a válságkezelésről csoport tagjai szerint a beruházás kifejezetten káros lenne a magyar gazdaság és társadalom jövőjére nézve.
Szakmai okokra hivatkozva nyolc pontban utasítja el a Közgazdászok a válságkezelésről csoport tizenöt tagja a Fudan Egyetem budapesti kampuszépítését, olvasható a szervezet Facebook-oldalán.
A szakértők érvei a beruházás ellen a következők:
- A kampusz magyar pénzből épülne fel, de kínai érdekeket szolgálna
- A Fudan költségei meghaladnák a 2022-ben felsőfokú oktatásra szánt előirányzatot
- A több száz milliárdos hitel kamata körülbelül hatszorosa lenne egy EU-s hitelnek
- A hitelfelvétel feltételei ismeretlenek, pedig egy ilyen nagyságrendű beruházásnál kulcsfontosságú az átláthatóság
- Az egyetem működtetése 2023. és 2027. között évi 100 milliárdba, utána évente 15,5 milliárdba kerülne Magyarországnak
- Az egyetem fenntartására létrehozandó magyar–kínai alapítványban kisebbségi magyar részesedés lenne
- A Fudan az oktatói bérkülönbség és a méretbeli előnye miatt hátrányba hozná a magyar felsőoktatási intézményeket
- A Fudan tandíja többszöröse lenne a magyar felsőoktatásban kiszabottnak
A közgazdászok szerint abban az évben, amikor a magyar államadósság rátája ismét 80 százalék fölé emelkedett, a kormány kivette az uniós helyreállítási csomagból az egyetemek megújítására szánt 1200 milliárdos részt, valamint a Paks II. és a Budapest–Belgrád vasútprojekt 4300 milliárdos adósságot halmozhat fel, a Fudan Egyetem kampuszépítése kifejezetten káros lenne.
Az állásfoglalást Bihari Péter, Bod Péter Ákos, Chikán Attila, Felcsuti Péter, Győrffy Dóra, Király Júlia, Mellár Tamás, Nagy Zoltán, Oblath Gábor, Palócz Éva, Petschnig Mária Zita, Prinz Dániel, Riecke Werner, Scharle Ágota és Vértes András írták alá.
Áprilisban derült ki, hogy a kormány kínai hitelből tervez kampuszt építeni a sanghaji Fudan Egyetemnek, mindezt ráadásul a terv szerint 8-12 ezer diáknak otthont adó leendő városrész, a dél-pesti Diákváros területén. A beruházás azóta Karácsony Gergely és Baranyi Krisztina, illetve az ügyben kormánybiztosi megbízást kapott Palkovics László között komoly politikai csatatérré vált, az ellenzéki polgármesterek konzultációt is indítottak miatta, miután a kétoldalú tárgyalás eredménytelenül zárult.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.