Gazdaság hvg.hu 2021. május. 21. 18:07

Ismét rekordszinten az oltási hajlandóság

Az elemzések alapján továbbra is a fiatalok és az alacsony végzettségűek a legelutasítóbbak a kérdésben.

Az egy héttel korábbi adatokhoz képest ismét emelkedett azoknak az aránya, akik tervezik, hogy beoltatják magukat a koronavírus ellen, vagy már meg is kapták az első dózist. Ez a friss számítások alapján 67,5 százalékon áll most a korábbi 63,6 százalékhoz képest – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) méréseiből.

Az adatok a 24. heti állapotot mutatják. Eszerint a vizsgált népesség több mint 80 százaléka vagy a már beoltottak körébe tartozott, vagy úgy nyilatkozott, hogy biztosan, illetve talán beoltatja magát. A KSH szerint az oltást ellenzők, illetve azok együttes aránya pedig, akik nem kívántak válaszolni, 20 százalék körüli volt. Az előbb említettek esetében a mérés kezdetéhez (2020. november 30.–december 6.) képest közel a kétszeresére nőtt, az utóbb említettek esetében pedig közel a harmadára csökkent az arány.

A KSH adatai alapján a mérés kezdetéhez képest már négy és félszeresére emelkedett azok aránya, akik úgy gondolják, beoltatnák magukat, vagy már be is oltották őket.

A bizonytalanok aránya ugyan jelentősen csökkent, de még mindig 17 százalékos. Az adatok alapján a 64 év felettiek (89 százalék) és a felsőfokú végzettségűek (87) tervezik leginkább, hogy beoltatják magukat. A fiatalok és az alacsonyabb végzettségűek a legelutasítóbbak.

Az oltáshoz való hozzáállást leginkább a vakcina biztonságosságáról alkotott kép befolyásolja az elemzők szerint. A megkérdezettek 86 százalékát a járvány súlyossága, a megbetegedések, halálozások száma, 79 százalékát az oltással kapcsolatosan a sajtóban, médiában megjelenő hírek, 77-et a kormányzati kommunikáció, 62-t pedig a közösségi médiában megjelenő információk is befolyásolják. Ugyanakkor a válaszadók több mint a fele (59 százalék) egyáltalán nem veszi figyelembe az oltásellenes, oltásszkeptikus csoportok véleményét.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.