Júniusra 12 milliárd forintra rúghat a védettségi kártyák gyártási költsége. Mindez olyan plasztiklapokért, amelyek nem tükrözik a védettséget, a világ nagy részén el sem fogadják, és rövidesen egy app helyettesíti őket.
Amíg a védettségi igazolvánnyal rendelkezők kulináris vagy kulturális élvezetekhez való "többletjoga" a jogvédők szerint nem aggályos, az egészségügyi beavatkozások esetében az elektív ellátás plasztikkártyához kötése már nagyon is az lehet. Az oltatlanoknak ugyanis a saját költségükön kell a bevatkozás előtt egy hatósági áron 19 500 forintos PCR-tesztet és egy 9 ezer forintos antigéngyorstesztet csináltatniuk: a pillanatnyi átoltottság alapján ez csaknem 2,7 millió nagykorú magyar állampolgárnak tesz kvázi fizetőssé egy amúgy ingyenes (a Covid miatt ráadásul régóta halogatott) műtétet vagy vizsgálatot. Ösztönzés helyett ez már büntetés.
A magyar védettségi igazolvány ráadásul a nevét megcsúfolva nem is a vírussal szembeni védettséget tanúsítja, hanem csupán azt, hogy a birtokosa már megkapta az okmányt. Ennek informatikai hátteréért egyébként a vakcinaregisztráció és a március elejei tömeges oltáskáosz idején is lebőgött Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. tulajdonában álló cég felel, az adatfeldolgozásért és a gyártásért pedig maga a NISZ.
A nyilvános adatokból arra lehet következtetni, hogy ez kártyánként kétezer forintos tétel, vagyis a júniusra remélt 6 milliós oltottságnál már 12 milliárd forintos tételről van szó – számolt a HVG.
További részletek a HVG e heti számában és a hvg360-on.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.