Gazdaság hvg.hu 2021. március. 29. 10:05

Az autók, a húsok és a harmatgyenge forint miatt indult rosszul 2021 a magyar külkereskedelemben

Az export 5,2, az import 10 százalékkal esett vissza euróban számolva az egy évvel korábbihoz képest januárban.

Idén januárban 3157 milliárd forint értékben adtak el külföldre magyar termékeket, külföldről az országba pedig 2851 milliárd forint értékben hoztak be – számolt a Központi Statisztikai Hivatal. Ez a naptárhatással kiigazítva, forintban számolva az exportban 1,5 százalékos növekedést, az importban 2,4 százalékos csökkenést jelent.

Csakhogy mivel tavaly január óta óriásit zuhant a forint, euróban számolva az export 5,2, az import pedig 10 százalékkal esett vissza.

Ha pedig nem az egy évvel, hanem az egy hónappal korábbihoz viszonyítunk, akkor durva visszaesés látszik: az export 15, az import 17 százalékkal csökkent.

A visszaesés egyik fő oka az, hogy a közúti járművekből majdnem 25 százalékkal kevesebbet vittek ki innen külföldre, és közel 20 százalékkal kevesebbet hoztak be az országba, mint amennyit 2020 januárjában. A villamos gép, készülék és műszer forgalomváltozása viszont jó 10 százalékkal nőtt.

Az élelmiszereket, italokat, dohányt egybe számolva az látszik: ebből a termékkörből 5,1 százalékkal kevesebbet adtak el külföldre és 9,9 százalékkal kevesebbet hoztak be Magyarországra. A változást a hús és húskészítmény forgalmának csökkenése eredményezte, kisebb részben az importban a zöldségféle és gyümölcs, valamint a gabona és gabonakészítmény forgalmának visszaesése is befolyásolta.

A feldolgozott termékek exportja 1,8 százalékkal nagyobb, importja 5,4 százalékkal kisebb lett. A forgalomváltozást nagyrészt a gyógyszerek forgalma befolyásolta, emellett a behozatali oldali nagy csökkenésben annak is szerepe volt, hogy sokkal kevesebb műanyag-alapanyagot hoztak be.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?