Gazdaság Bank360.hu 2021. március. 26. 13:55

A négy fal között is történhet baj: hogyan biztosítsuk magunkat háztartási balesetek esetére?

A szigorúbb korlátozások miatt egyre többen kényszerülnek a négy fal közé, ám ami a koronavírus-járvány miatt szükségszerű, az otthon rizikófaktor is lehet. Az első hullám során a biztosítók több háztartási balesetről számoltak be az átlagosnál, ez várhatóan a jelenlegi korlátozások során sem lesz másként. Ha a balesetek többsége nem is védhető ki, az anyagi vonzataira biztosan fel lehet készülni – ebben segítenek a Bank360.hu elemzői.

A koronavírus-járvány visszaszorítása érdekében sokkal több időt töltünk otthon, mint korábban. A vírus terjedését ezzel valamennyire meg tudjuk fékezni, a másik oldalon viszont nagyobb rá az esély, hogy otthon történik velünk valami. Az első hullám alatt a biztosítók tapasztalatai szerint gyakrabban fordultak elő kisebb balesetek a házban vagy a ház körül, például sütés-főzés vagy kertészkedés közben. A jó idő közeledtével erre a harmadik hullám során is lehet számítani, különösen most, hogy az óvodások és a kisiskolások zöme is otthon van a szigorítások miatt.

Hogyan biztosíthatjuk be magunkat?

A kisebb háztartási sérülések is okozhatnak bosszúságot, különösen, ha emiatt költségünk keletkezik vagy kiesünk miatta a munkából. Ilyenkor jó szolgálatot tehet egy balesetbiztosítás, mely megköthető önállóan vagy egy másik biztosításhoz kapcsolva – ilyen lehet például egy kockázati életbiztosítás vagy egy lakásbiztosítás. Nem egyszerű eldönteni, hogy melyik az ideális választás: figyelembe kell venni azokat az élethelyzeteket, amelyekre a biztosítás fedezetet nyújt, a biztosítási összegeket, valamint azt is, hogy havonta mennyibe kerül a biztosítás.

A legnagyobb tér a választásra az egyszerű kockázati balesetbiztosításnál van: itt általában különböző csomagok közül lehet választani, kifejezetten életkorra vagy akár foglalkozásra szabva. Köthető például biztosítás kifejezetten egy sportoló gyerkőc vagy egy gyakran utazó üzletember életvitelére szabva – ez ezért lehet hasznos, mert olyan tételek is megjelennek a fedezetek között, amelyek egy másik biztosításhoz kapcsolt balesetbiztosításnál nem. Ilyen lehet például a gyerekek elmaradt tanulmányainak a pótlása, egy sportsérülés vagy egy közlekedési baleset magasabb térítési összege.

A balesetbiztosítás díja a választott csomagtól függően havi párszáz forinttól több ezer forintig is terjedhet, amit azonban jobban megéri évente vagy félévente fizetni, mivel így több biztosítónál is kedvezőbb díj érhető el.

Olcsóbb megoldás is van, de a térítés szerényebb

Olcsóbb a végösszeg, ha a balesetbiztosítást egy meglévő biztosítás mellé vesszük igénybe. Kiegészíthető balesetbiztosítással a kockázati és a megtakarítással egybekötött életbiztosítás is, emellett lakásbiztosítás mellé is megköthető. Utóbbi esetben általában olyan balesetek esetén térítenek a biztosítók, amelyek otthon gyakrabban előfordulnak – ilyen például a csonttörés vagy csontrepedés, illetve az égési sérülések –, de természetesen a baleset miatt bekövetkező haláleset és egészségkárosodás is szerepelnek a fedezetek listáján. A kötésnél emellett azt is figyelembe lehet venni, hogy hányan élnek a biztosított lakásban.

A lakásbiztosítás megkötése több élethelyzetben is kötelező: bármilyen lakáshitel felvételénél, illetve az állami lakástámogatások, például a csok kihasználására sincs lehetőség az ingatlan biztosítása nélkül.

A lakásbiztosítás mellé kötött kiegészítő balesetbiztosítás havonta mindössze néhány száz forinttal dobja meg a költségeket, ami az évente vagy félévente fizetendő díjjal számolva elenyésző különbség a lakásbiztosítás alapdíjához képest. Hátránya ennek a megoldásnak, hogy nem biztosít akkora fedezetet, mintha önmagában kötne valaki balesetbiztosítást: baleseti halál vagy rokkantság esetén a biztosítási összeg csak töredéke annak, amit egy hagyományos balesetbiztosítás fizet, de a csontsérülések után is mindössze néhány ezer forintot fizet a biztosító.

A kérdés, hogy ez elég-e

A jelenlegi helyzetet figyelembe véve jó szolgálatot tehet egy lakásbiztosítás mellé kötött balesetbiztosítás, hiszen több időt töltünk otthon, mint valaha – ezzel pedig annak is megnő az esélye, hogy megsérülünk egy háztartási balesetben. A kérdés az, hogy a kiegészítő balesetbiztosítás nyújtotta fedezet elegendő-e egy sérülés esetén. Egy bokatörött, home office-ban irodai munkát végző munkavállalónak valószínűleg igen, hiszen a lábán lévő gipsz valószínűleg nem hátráltatja a munkájában, de ha a csuklója sérül meg, rögtön más a helyzet, hiszen akár hetekre is kieshet a munkából, ami jövedelemkieséshez vezethet – ezt a kiegészítő balesetbiztosítás nem fedezi.

Érdemes tehát figyelembe venni, hogy a lakásbiztosítás elsődleges funkciója az ingatlan, illetve igény esetén a benne lévő ingóság védelme; ha a lakásban élőkre is szeretnénk minél több körülményre kiterjedő biztosítást kötni, akkor a speciális, személyre szabható szolgáltatások közül érdemes választani.

* * * Gondoskodjon családja anyagi biztonságáról nehéz helyzetben is

A jelenlegi nehéz, bizonytalan gazdasági helyzetben még fontosabb a család anyagi védelme. A Bankmonitor Biztonság biztosítás választásával nehéz helyzetben a családnak legalább a hitelei törlesztésével nem kell foglalkoznia.

zöldhasú
Hirdetés