Kovács Gábor
Szerzőnk Kovács Gábor

A kamatkondíciókon nem változtatott a Monetáris Tanács, de ennél érdekesebb, milyen előrejelzéseket tesz a jegybank, és legalább üzenetekkel beavatkozik-e a forint védelmében.

A várakozásoknak megfelelően nem változtatott a hatályos kamatkondíciókon a jegybank Monetáris Tanácsa március 23-án. Az alapkamat maradt 0,6 százalékon, ahová két lépésben, júniusban és júliusban csökkentették 0,9 százalékról, ahol 2016. május 25. óta állt.

A Monetáris Tanács nem utalt arra, hogy változtatni kívánna a kamatokon, sőt korábban leszögezte, hogy a jegybank egyelőre az egyhetes betéti eszköz tenderével avatkozik be, ha szükségét látja – a jegybank igazgatósága csütörtökönként határozza meg, milyen kamattal mekkora összegben fogad be betétet a bankoktól.

Az infláció ugyan februárban 3,1 százalékra gyorsult, de egyrészt a jegybank már tavaly bekalkulálta, hogy az év első felében magas és hektikus adatok várhatók, másrészt a járvány harmadik hulláma miatt bevezetett korlátozó intézkedések lefelé nyomják az inflációt, ezért a Monetáris Tanács nem volt lépéskényszerben.

A forint árfolyama pár nappal korábban ismét megostromolta az euróval szembeni 370-es rekordszintet. A jegybanknak rendszeresen elismételt tájékoztatása szerint nincs árfolyamcélja, egyedül a 3 százalékos inflációs cél vezérli őket – illetve a forint árfolyama esetleg annyiban, amennyiben hatással lehet az inflációra. A forintárfolyam miatt így konkrét beavatkozásra nem lehetett számítani a Monetáris Tanács részéről.

Kérdés, lesznek-e az árfolyamot támogató üzenetek a jegybanki vezetők részéről délután 3-kor, a kamatdöntést magyarázó tájékoztatón. Amelyen kivételesen Matolcsy György jegybankelnök is részt vesz, és amelyen szó lesz a jegybank új makrogazdasági előrejelzéséről. Utóbbi különösen érdekes az újabb járványhullám és az azzal kapcsolatos kormányzati intézkedések fényében. Matolcsy György az elmúlt hónapokban nem rejtette véka alá, hogy számos ponton elégedetlen a gazdasági kormányzat munkájával.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.