Gazdaság hvg.hu 2021. március. 20. 18:50

Ómolnár Miklós "lebuktatta Brüsszelt", pedig csak az angol nyelvvel vannak problémái

A Bors bulvár és magazin divízió igazgatója egy videóban mutatta be azokat a szerződéseket, amelyekről szerinte azt állította az Európai Bizottság, hogy nem léteznek.

"Hazudott Brüsszel a vakcina-szerződésekről? Ómolnár Miklós megszerezte a dokumentumokat" címmel közölt egy cikket és videót szombat délután a Bors online kiadása. A bulvárlap a kormányközeli médiaholding KESMA egyik tagja, így sejthető, hogy a kiadó egyik vezetője nem hosszas kutakodás eredményeként jutott hozzá a titkos dokumentumokhoz. Különösen, hogy a kormány tagjai napok óta azt emlegetik, hogy a magyar fél szívesen nyilvánosságra hozná a kontraktusokat, ám azt az Európai Bizottság nem engedi. Sőt, Gulyás Gergely a Kormányinfón arról is beszélt, hogy amikor ő nyilvánosságra hozta Facebook-oldalán az orosz és kínai vakcinák beszerzését megalapozó szerződés egy részletét, bírálat érte Brüsszel részéről.

Ómolnár azonban ennél tovább megy, szó szerint idézi az Európai Bizottság egyik szóvivőjét, aki a napokban arról beszélt, hogy "a vakcinákat az uniós tagállamok rendelték meg, a Bizottság nem játszott ebben semmiféle szerepet". Szerinte ez hazugság, hiszen a kezében vannak a nagy gyártókkal az Európai Bizottság illetékes tagja által aláírt szerződések.

Arról azonban egy szót sem ejt, hogy a két dolog nem ugyanaz, így nemhogy hazugságról, de még ellentmondásról sincs szó. Az Európai Bizottság az uniós tagállamok vezetőinek - köztük Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek - a jóváhagyásával maga tárgyalt a nagy gyártókkal a vakcinák beszerzéséről. A tárgyalás révén megszületett (Ómolnár által lebegtetett) szerződésekben (uniós szakzsargonban Advanced Purchase Agreement - APA) meghatározták az uniós országok számára összességében rendelkezésre bocsátott oltóanyag árát, illetve mennyiségét. A tagállamok vezetői ugyanakkor arra is felhatalmazták a bizottságot, hogy ezt a megállapodást a nyilvánosság kizárásával kössék meg - ezért keltett kisebb vihart, amikor egy belga államtitkár a Twitteren közzétette a kialkudott árakat. Az is fontos, hogy a tárgyalásokon a bizottság oldalán egy szakcsoport is részt vett, amelyben valamennyi tagállam képviseltette magát.

A rendszert, amelynek az alapgondolata az volt, hogy a koordinált beszerzésnek köszönhetően a gazdag tagállamok nem nyúlják le a vakcinákat a szegényebbek elől, azóta számtalan bírálat érte, sőt, maga az Európai Bizottság is önkritikát gyakorolt, miután a korábban reméltnél lassabban történt meg a szállítás.

Ez utóbbi azonban már egy másik szerződés alapján történik. A bizottság ugyanis az egyes országok számára egyéni megállapodásokat nem köt, azokat a tagállamok közvetlenül kötik meg a gyártókkal, figyelembe véve az APA-ban meghatározott, az ország lakosságához mért lehívható mennyiségeket. Az Ómolnár videójában beidézett szóvivő ezekre a megrendelésekre (purchase order) utalt, amelyeket a tagállami kormányok adnak le a gyártóknak.

A kettő közötti különbség világlott ki például akkor, amikor kiderült: Magyarország jóval kevesebb vakcinát rendelt a Modernától, mint amennyi rendelkezésre állt.

A beszerzés rendszeréről egyébként az Európai Bizottság weboldalán is található egy tájékoztató, amely magyarul is elérhető.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.