Egy posztban tette közzé Gulyás Gergely a kormány keletivakcina-beszerzési szerződéseit.
Ahogy Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a március 11-ei kormányinfón megígérte, a kormány nyilvánosságra hozta a kínai és orosz vakcinák beszerzésére vonatkozó szerződéseket.
Igaz, ennek kevésbé szokványos vagy hivatalos módját választotta, a dokumentumokat ugyanis Gulyás egy Facebook-posztban osztotta meg.
A magyar kormány a vakcinabeszerzések ügyében a nyilvánosság pártján áll. Ahogy ígértem, nyilvánosságra hozzuk a kínai...
Posted by Gulyás Gergely on Thursday, March 11, 2021
Ami a kínai vakcinarendelést illeti, a magyar állam, illetve a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) valójában nem is Kínából szerzi be az oltóanyagokat, hanem egy magyar gyógyszerkereskedő cégtől, a Danubia Pharma Kft.-től. A megrendelés 5 millió adagra vonatkozik, a vakcinák ára adagonként 30 euró plusz 5 százalék áfa (vagyis 31,5 euró, körülbelül 11 ezer forint). A vakcinákat az alábbi ütemezés szerint kell leszállítania (betárolnia) a Danubiának:
- 500 ezer adag március 15-ig,
- 500 ezer adag április 15-ig,
- 500 ezer adag május 15-ig,
- 3,5 millió adag június 15-ig.
Ez az ütemezés azt jelenti, hogy a szállítások nagy részét elég akár csak nyáron teljesíteni.
A szerződésből nem derül ki, hogy a Danubia Pharma pontosan milyen feltételekkel és mennyi pénzért szerzi be a vakcinákat, amiket továbbad a magyar államnak. A cég 2009 óta létezik, 2019-ben és 2018-ban 300 millió forint fölötti árbevétel mellett enyhén veszteséges volt.
Ami az orosz oltóanyagot illeti, annak esetében az NNK nem használt közvetítőt, hanem direktben vásárolt – legalábbis egy orosz cégtől. Az NNK első körben háromezer adagot vett, darabját 19,9 dollárért, majd egy szerződésmódosítással rendelt még egymilliót. Ezek leszállítási határidői:
- 300 ezer adag a szerződés életbe lépésétől számítva 30 napon belül,
- 500 ezer darab 60 napon belül,
- 200 ezer darab 90 napon belül.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.