A magyar-amerikai tulajdonosok több mint 1000 hektárnyi birtoka mellett egy másik eladótól is vettek volna ugyanott egy 80 hektárnyi területet, de a hvg.hu információi szerint a százmilliós szerződés bejegyzését is megtagadta a kormányhivatal.
A három településen és 11 helyrajzi számon nyilvántartott összesen 80 hektárnyi ingatlant nem a fent említett óriásbirtokot értékesítő magyar-amerikai tulajdonosoktól, hanem egy másik - magyar - magánszemélytől vették volna Obrusánszkiék, de a „nagy” szerződéssel csaknem azonos kondíciókkal: a vételár 95 százalékát itt is a Budapest Banktól kapott kölcsöntől tervezték fedezni.
A szerződés szerint a kölcsönösen kialkudott
100,939 millió forintból mindössze ötmillió negyvenhatezer forintot kellett volna kifizetniük,
a többit a Budapest Banktól igényelt földvásárlási kölcsönből állták volna.
Az ügyben elértük az ingatlanok tulajdonosát, aki köztisztviselői munkájára hivatkozva nem szeretett volna nyilatkozni és azt kérte, hogy a nevét se írjuk le, annyit azonban elárult, hogy a kormányhivatal abban talált kivetnivalót, hogy a különböző művelési ágú és státuszú területekről nem lehetett volna egybefoglalva megállapodni – a tizenegy ingatlan között a szántók, rétek, erdők és legelők mellett volt „kivett mocsár”, „kivett major” és „kivett vízmosás” is.
A területek tulajdonosa azt mondta: Obrusánszkiékkal nem beszélt a szerződés tavalyi aláírása óta, és most sem keresték meg, így nem tudja, szándékukban áll-e még a vásárlás, terveznek-e új szerződést kötni és újra nekifutni az eljárásnak. A történteken állítása szerint viszont nem bánkódik:
Nekem így is jó, nem volt létkérdés, hogy eladjam. Annak nyilván jobban fáj, aki akarta ezeket a földeket.
Az eladó állítása szerint több évtizede ismerte Obrusánszkiékat, de Rogán Barbara apja csak tavaly kereste meg az ajánlatával. És nemcsak őt:
Itt vidéken mindenki tudja, hogy kinek van földje. Zsolt nagyon célirányosan ment, és kereste meg az embereket.
- magyarázta a hvg.hu-nak.
Emlékezetes, Rogán Antal csak több mint tíz nappal a földvásárláról kipattant botrány után, furcsa indoklással a Magyar Nemzeten keresztül próbálta megmagyarázni, hogy felesége családja nem is akart földet venni (az állami tulajdonú, a miniszter bizalmasát, Puskás Andrást is vezetői között tudó Budapest Bank pedig azt, hogy az ügylet az ő hitelükből valósult volna meg). Egy nappal később a Borsod megyei kormányhivatal - szintén a Magyar Nemzethez kiszivárogtatott - határozata viszont éppen azt igazolta, hogy a vétel nagyon is szándékukban állt, az ügylet csak a hivatal közbenjárása miatt hiúsult meg.
Bár a kormányhivatal sem a korábbi szerződésre, sem egyelőre a mostani elutasítás indokát tudakoló megkeresésünkre nem válaszolt (ha így lesz, a válasszal frissítjük a cikket - a szerk.), az eladó által említett formai hibákkal kapcsolatban felvetődik a kérdés, hogy az adásvételi szerződést szövegező – hasonló ügyekben feltehetően – jártas ügyvédek miért nem jártak el körültekintőbben, és miért nem gondoltak rá, hogy a hatóság az adott formában beleköthet a szövegbe.
A két ügyvéd közül csak a „nagy” szerződést hitelesítő ózdi Mustos Lajost értük el, aki az ügyvédi titoktartásra hivatkozva nem akart nyilatkozni, de azt elmondta, az 1000 hektáros ügyletet nem a fenti, hanem más formai okok miatt utasította el a kormányhivatal, ő maga pedig állítása szerint nem követett el hibát a szövegezésben.
Az ügyvédet hiába kérdeztük arról is, hogy Obrusánszkiék terveznek-e új szerződést kötni az 1,6 milliárdos ügyletről: ő ugyanis, mint mondta, nem beszélhet erről, az ügyfelei pedig „úgysem nyilatkoznak”.
Rogán Antal két héttel ezelőtti cáfolatában hangsúlyosan szerepelt, hogy felesége „a jövőben sem kíván földtulajdonos lenni” – ez azonban nem zárja ki, hogy a szülők és a két üzlettárs nélküle megvásárolják a kinézett, összesen több mint 1150 hektárnyi, Dédestapolcsány környéki területet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.