A francia államfő szerint a világjárvány ellen csak közösen lehet felvenni a versenyt, de a küzdelemben az átláthatóság is fontos.
Világháború zajlik a koronavírus ellen, és ebben a küzdelemben minden vakcinára szükség van – erről beszélt a francia államfő, amikor a Journal du Dimanche című hetilapnak nyilatkozott. Versenyt futunk az idővel" – hangsúlyozta Emmanuel Macron arra utalva, hogy Franciaországban a járvány harmadik hullámára készülődnek. Világméretű harc folyik, ezért globális kooperáció kell, bevonva a kínai és az orosz kutatókat is.
"Joe Biden amerikai elnökkel is elsősorban erről tárgyaltam" – jelentette ki Macron, aki kiemelte, hogy az USA új elnöke nemcsak visszalépett a WHO-ba, rögtön alá is írt egy 4 milliárd dolláros támogatási csomagot. Ez azt célozza, hogy a szegényebb országok is mielőbb megkapják a szükséges vakcinákat, különben az oltási kampány mit sem ér a gazdagabb államokban.
A WHO erről videokonferenciát szervezett pénteken, amelyen az Élysée-palota is képviseltette magát. A WHO főnöke arra buzdította a gazdag államokat, hogy ne kizárólag maguknak akarják a koronavírus elleni vakcinákat, mert a globalizált világban így nem tudják megállítani a járványt. Jelenleg az oltóanyag körülbelül 70%-a jut a gazdagabb államoknak, míg az emberiség többségének be kell érnie a 30%-kal.
Miután a WHO engedélyezi az orosz és a kínai vakcinákat, be kell ezeket is vetni abba a világháborúba, mely a koronavírus ellen folyik – véli Macron, aki bírálta, hogy a transzparencia egyáltalán nem teljes a vírus keletkezésével kapcsolatban. Finoman arra célzott, hogy bár a WHO szakértői megállapították, hogy Vuhanban nem egy kutatólaboratóriumból szabadult el a koronavírus, az USA-ban és másutt kétkedéssel fogadták az eredményt.
Ugyancsak bírálta Macron azt, hogy az EU és a nagy gyógyszergyárak szerződései nem nyilvánosak. Korábban az elnök a francia Sanofi gyógyszergyár oltóanyaga mellett lobbizott, de a vetélytársak megelőzték őket. A Sanofi főnöke a hétvégén úgy nyilatkozott a Le Figarónak, hogy az utolsó negyedévben lesz meg a saját vakcinájuk. Addig is gyártják a Biontech–Pfizer-oltóanyagot, hogy enyhítsék a hiányt az Európai Unióban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.