Annak ellenére is, hogy eközben világszerte majdnem felére csökkent a tőkebefektetések mennyisége.
Kínába irányult 2020-ban a legtöbb külföldi működőtőke-befektetés (FDI), lekörözve az Egyesült Államokat is. Mint azt az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciája (UNCTAD) hétfőn közölte:
- a tavaly Kínában végrehajtott FDI értéke 163 milliárd dollár volt, 4 százalékkal több a megelőző évinél,
- az Egyesült Államokba irányult külföldi működőtőke-befektetés 49 százalékkal csökkent, 134 milliárd dollárra.
Az UNCTAD számításai szerint tavaly a globális külföldi működőtőke-befektetés 42 százalékkal, 859 milliárd dollárra zuhant a 2019. évi 1500 milliárd dollárról. Tavaly a globális FDI közel harmada Kelet-Ázsiába irányult.
A szervezet adatai szerint tavaly a legnagyobb mértékben – 69 százalékkal – az általuk fejlettnek nevezett országokban esett vissza az FDI. A külföldi működőtőke-befektetés Latin-Amerikában és a karib-tengeri térségben 37 százalékkal, Afrikában 18 százalékkal, a „fejlődő ázsiai térségben” 4 százalékkal csökkent.
Növekedni tudott tavaly a kínai gazdaság
Miközben a vetélytársak még mindig a Kínából elindult Covid-19-járvánnyal küszködnek, addig Peking képes gazdasági növekedésről beszámolni. A negyedik negyedév jobban sikerült a vártnál, idén ezért remélnek dinamikus GDP-növekedést.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.